Песимистично, НАЗ опровергава „рекордите“ при пшеницата

Зърнопроизводителите смятат, че минусите за бранша са значителни през 2016 г. и призовават министерството за по-балансирана политика
житни, калинка2016 г. не е оптимистична за зърнопроизводителите, твърди в съобщение до медиите Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). Браншът не смята, че изявленията от страна на земеделското министерство за „рекордни“ добиви при пшеницата са едностранни и не отразяват пълната картина, при която „редица стопанства вече се изправят пред предизвикателството да оцелеят“.

НАЗ приканва показателите да се отчитат комплексно, за да се избегне изопачаване на фактите.

„На повечето места добивите от есенните култури се доближават и надхвърлят миналогодишните, но следва да се отбележи, че земеделските стопани от сектора бяха принуди да повишат себестойността на продукцията си чрез извършване на допълнителни разходи за растителна защита поради влажните условия през пролетта на тази година и високия инфекционен фон от гъбни болести (мана, видове ръжди и септории)“, се посочва в съобщението. Заради болестите, качеството на зърното е незадоволително и е значителен превесът на пшеницата с фуражни показатели.

Заради срива на изкупните цени на международния пазар и трудностите пред реализацията на продукцията финансовият резултат е лош, а търсената от производителите възвращаемост не е постигната.

Ниските изкупните цени ще рефлектира негативно върху наемната и пазарната цена на земята, поради незадоволителните резултати от производствената дейност, отбелязват от асоциацията.

Силен натиск върху производителите идва и от обективните очаквания за изключително ниски добиви при пролетните култури. „Притеснително е лошото състояние на площите с неполивна царевица и незадоволителното на слънчогледа вследствие от трайното засушаване и недостиг на почвена влага през последните два месеца. Прогнозите за съществено отклонение в добивите има за районите на изток от Централна Северна България и Южна България, където пролетниците са най-засегнати от липсата на дъжд“, се казва в съобщението.

В края на обръщението си от НАЗ обръщат внимание, че лошата ситуация не се изчерпва с рисковете от пазарите и природата. От бранша призовават за балансиране на земеделската политика на държавата, която да подпомогне конкурентоспособността и устойчивостта на българското зърнопроизводство „не само в настоящия програмен период 2014-2020 г, а и занапред“.

 

Leave a Comment