Гърция секвестира земеделските евросубсидии, фермерите искат банкови сметки у нас

Председател на гръцка земеделска партия ще търси съдействие от Владислав Горанов за пренасочване на 2.5 млрд. евро директни плащания от ЕС за фермерите в Гърция към техни сметки в България
Емануил Александрис

Емануил Александрис

Без публичност и без да има право гръцката държава посяга на евросубсидиите на фермери. Това съобщи пред Агро Пловдив агрономът Емануил Александрис, който живее и работи в България. Александрис е в непрекъснат контакт със сънародниците си в Гърция и чрез социалните мрежи, и в лични разговори той е научил, че над 100 земеделци се оплакват от секвестиране на европейските помощи чрез съдействието на банките.

Гърция изтегля евросубсидиите на земеделски производители, които имат дългове към държавата под формата на неплатени данъци, осигуровки, ДДС. Това влиза в категорично противоречие с европейското законодателство, според което тези средства не могат да бъдат прихващани нито заради банкови задължения, нито заради дългове към държавата, нито от частни съдебни изпълнители с изпълнителни листове. Помощите са целеви и неприкосновени.

Вакис Циобанидис, който е председател на Аграрната и животновъдна партия в Гърция, потвърди пред Агро Пловдив за посегателството на държавата върху европейските пари за земеделие. „Това не е от днес и вчера“, поясни той. До момента Циобанидис е внесъл три жалби в Европейския парламент, в които е описал проблема. „Те потъват някъде и евродепутатите и досега не са взели отношение по жалбите“, твърди политикът.

Циобанидис се е обърнал и към гръцкия финансов министър, чиито официален отговор бил, че никой няма право да тегли от субсидиите на фермера, дори и данъчните власти. Отговорът обаче и досега не е спрял практиката да се секвестират европомощите.

Вакис Циобанидис Снимка на http://www.mynewspoint.gr

Вакис Циобанидис
Снимка на http://www.mynewspoint.gr

„Нашите фермери са обречени на фалити, тъй като не могат да посрещат ежедневните си разходи по дейността и за издръжка на семействата си. Дори и да направят продажби, те нямат право да получат парите кеш, защото друг гръцки закон изисква операциите да се извършват безкасово. А когато парите се преведат по банковите сметки на земеделците,  държавата веднага ги изтегля. Лошото е, че ако един фермер дължи към бюджета хиляда евро, а получи десет хиляди евро субсидия, държавата взима целия превод, след което земеделецът започва дълга процедура, в края на която си получава обратно деветте хиляди“, твърди Вакис Циобанидис.

Председателят на партията смята да подаде официална писмена молба до земеделския министър на Гърция, в която ще настоява за прекратяване на незаконното отнемане на субсидиите. Ако отговорът не е задоволителен, той възнамерява да потърси съдействие от българския финансов министър Владислав Горанов.

„Изходът от тази ситуация е 800-те хиляди фермери на Гърция да разкрият сметки в български банки“, поясни Циобанидис. Той съобщи, че директните годишни плащания от ЕС към Гърция възлизат на 2.5 млрд. евро. „Сигурен съм, че както за българските банки, така и за българската икономика ще е добре да оперират с тези средства. От друга страна нашите земеделци ще са спокойни, че ще могат да разполагат със субсидиите, щом ги получават в новоразкритите си сметки в България“, каза партийният председател, който много добре говори български език.

У нас вече има съдебна практика по спора дали частен съдебен изпълнител може да секвестира субсидии, получени от ДФ „Земеделие“. Преди 4 години Окръжния съд на Враца се е произнесъл по казуса, като е отхвърлил възможността за отнемане на европейските земеделски помощи. Решението на съда е следното: „Чл.444 ал.1 т.8 от ГПК предвижда , че изпълнението не може да бъде насочено върху вещи и вземания на длъжника, предвидени в друг закон. Действително в Закона за подпомагане на земеделските производители не е предвидено изрично, че получаваните от земеделските производители средства от ДФ Земеделие като държавна субсидия са несеквестируеми.Настоящият състав обаче намира,че постъпващите по запорираната сметка суми попадат под приложното поле на пар.47 ПЗР на Закона за държавния бюджет на РБ за 2013г., в който изрично е предвидено,че целево предоставяните средства от републиканския бюджет на нефинансовите предприятия/в случая земеделски производител/не може да се използват за принудително погасяване на публични и частни държавни вземания, както и на вземания на трети лица, т.е.същите суми се несеквестируеми.“ 

Този текст съществува и в чл. 94 от Закона за държавния бюджет за 2017 г.:

„Чл. 94. (1) Целево предоставяните средства от държавния бюджет на нефинансовите предприятия за субсидии, компенсации и капиталови трансфери за възложени от държавата дейности и услуги не могат да се използват за обезпечения. (2) Средствата по ал. 1 не могат да се използват и за принудително погасяване на публични и частни държавни вземания, както и на вземания на трети лица. (3) Неправомерно получени или неправомерно усвоени средства по ал. 1 може да се прихващат в пълен размер с подлежащи на отпускане такива средства. (4) Алинеи 1 – 3 се прилагат и когато сред- ствата за субсидии, компенсации и капиталови трансфери за възложени от държавата дейности и услуги на нефинансовите предприятия се предоставят от държавния бюджет чрез бю- джетите на общините.“

 

Leave a Comment