В. Каймаканов: Ако някой вижда светлина в тунела, нека ми я покаже!
Бях в земеделско училище, за да дам стипендии на две дечица. А в класната стая имаше само двама ученика, разказа председателят на асоциацията на картофопроизводителите
„Няма на кого да се ядосваме за ниската цена на картофите. Ние допускаме продукцията да се изкупува толкова евтино и да се продава толкова скъпо. Изкупуват от нас картофите от 28 до 35 стотинки, а в магазините най-евтините са по 80 стотинки. Това е било, е и ще бъде при плодовете и зеленчуците“, каза пред Агро Пловдив председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Венцислав Каймаканов. Свързахме се с него заради изключително ниската цена на картофите от 0.45 лв. на тържищата, обявена в последната седмична справка на Държавната комисия по стокови борси и тържища. От темата за цените на картофите, г-н Каймаканов неусетно премина и към обобщаване на ситуацията в земеделието. Това, което каза, наистина е сериозен повод да се замислим.
„Единствено при житните е по-спокойно, но при плодовете и зеленчуците положението винаги е такова“, обобщи селскостопанския пазар председателят. „Когато започне масовото изваждане на картофите, сваляме цената надолу, за да се освобождаваме по-скоро, а след това искаме по-добра цена. Няма да се случи! 2007 година беше много, много отдавна.“
Каймаканов посочи, че основните зони на картофопроизводството са Самоковско, Гоце Делчевско, Смолян, Ихтиман. Когато се започне масовото изваждане на реколтата, производителите не са подготвени със складове и са готови да продават на ниски цени. „Колегите се залъгват с уж някакви субсидии. Аз като председател на Асоциацията на картофопроизводителите съм казал много отдавна: Субсидиите трябва да изчезнат и да се види къде какво съществува.“
„Български картофи ще има още един месец и след това ще започнат отново доставките от чужбина. Като изхождаме от климатичните условия, тази година добивите са доста по-ниски. Движат се между 1.5 и 2.5 тона от декар. Независимо, че площите бяха увеличени, продукцията е по-малко. Цените ще започнат да се вдигат постепенно до един месец. Ние можем да получим още 5 или 10 стотинки“, предположи производителят.
„Мисля, че в Министерството на земеделието работят хора, които познават една единствена думичка – Ликвидация. Ликвидация на животновъдството и не само на него. Защото то носи поминък на населението. Но не това ще бъде фатално в идните години. С тази политика младежите не почитат земеделието. Когато чуят тази дума, ги хваща 220 волта ток. Имах желание и възможност да отида в едно земеделско училище, за да дам на две дечица стипендия и след това да ги наема. Когато влязох в клас, видях двама ученика и то от малцинството. Учителят каза: „Ето, това ни е посещаемостта“. По този начин в близките 5 или 10 години земеделието загива. И не защото нямаме младежи, а защото това е политиката на всеки кабинет. Да сте чули някой, някъде, някога от висшестоящите господа да е споменал думата земеделие в последните години? Аз не съм. Ако вие сте чули, аз ще се извиня публично за тези думи.
В земеделието единствено колегите, които се занимават с жита се измъкнаха преди години, защото те имаха тази възможност. Но плодовете и зеленчуците, животновъдството … всичко си отива и клони към нулата. Аз вече не казвам, че страната ни ще си отиде, защото това е настояще – тя си отива. Отиваме там, където никога не сме си помисляли, че можем да стигнем. Всички виждат за какво става дума, но все някак си се надяваме, че все нещо ще започне отнякъде. Не! Годината 681-а беше много, много отдавна. Ако някой вижда светлина в тунела, нека ми я покаже и аз ще погледна натам.“