66-ят Закон за земите обнародван! Пчеларите получават права за държавни и общински мери и ливади
Наеми за срок от над една година се сключват със собственици на над 25% от площта или с упълномощено от тях лице
В днешния 42-ри брой на Държавен вестник е публикуван поправяният 66 пъти от 1991 г. досега Закон за собствеността и ползването на земеделските земи. Извън измененията на закона, дотук през годините има четири решения на Конституционния съд по повод спорни казуси в него.
Последните изменения, обнародвани днес, изискват (чл. 4а, ал.2): „Договор за наем на земеделска земя със срок над една година се сключва от съсобственик или съсобственици на земеделска земя, притежаващи повече от 25 на сто идеални части от съсобствения имот, или от упълномощено от тях лице. В тези случаи отношенията между съсобствениците се уреждат съгласно чл. 30, ал. 3 от Закона за собствеността.“
Земеделската земя може да се отдава под наем от собственика или от упълномощено от него лице, както и от лице, което притежава права върху земеделската земя, включващи в съдържанието си правомощие да ползва или да управлява земята, предоставено от собственик или от упълномощено от него лице, се посочва в ал. 1 на същия член.
Независимо от договореното от страните по договора за наем на земеделска земя, наемателят може да пренаеме земята или част от нея след получаване на изрично писмено съгласие от наемодателя, изисква ал. 4 на чл. 4а.
В общинската служба по земеделие ще се регистрират само договори за наем на земеделска земя, както и договори за аренда, сключени при спазване изискванията на този закон и на Закона за арендата в земеделието (чл. 37б, нови ал. 5, 6 и 7). Когато за един и същ имот са представени за регистриране повече от един договор за наем или за аренда на земеделска земя, в общинската служба по земеделие се регистрира договорът, вписан в службата по вписвания с най-ранна дата.
Създава се нов чл. 37п, който касае пчеларите. Той гласи, че за устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, на регистрираните собственици на пчелини може да се учреди право на ползване върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд. Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти, без провеждане на търг, по пазарни цени, определени от независим оценител.
При устройване на постоянен пчелин върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд се осигурява не по-малко от 3 кв. м и не повече от 10 кв. м площ на едно пчелно семейство, като пчелинът следва да е на разстояние не по-малко от десет км от регистриран пчелин за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини; пет км от регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки; три км от съседни пчелини, регистрирани за отглеждане на пчелни семейства по биологичен начин.
Правото на ползване на държавни или общински пасища и мери за пчелини се учредява от министъра на земеделието, храните и горите или кмета на общината. За учредяване право на ползване собственикът на пчелина подава заявление, в което посочва срока, за който желае да му бъде учредено правото. Заявлението се подава до министъра на земеделието, храните и горите чрез директора на съответната областна дирекция „Земеделие“ по местонахождението на имота. Или до кмета на съответната община.
Договорите за учредяване право на ползване върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд за устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства се сключват за срок, не по-дълъг от 10 години.
Пчеларите, които са сключили договори за право на ползване за устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, могат да изграждат в имота временни спомагателни постройки и съоръжения, свързани с дейността им, които не представляват строежи по смисъла на Закона за устройство на територията.
В допълнителните разпоредби на закона е посочено, че конете, регистрирани в БАБХ, също са пасищни животни, с изключение на конете с предназначение за спорт.
В Преходните и заключителни разпоредби се казва, че договор за наем, който е сключен до датата на влизането в сила на този закон, при който не са спазени новите изисквания, може да бъде потвърден от собственика с декларация с нотариално удостоверен подпис, придружена с копие на договора. Когато имотът е съсобствен и е сключен за срок над една година, декларацията се подава от съсобственика или от съсобствениците, притежаващи повече от 25 на сто идеални части от съсобствения имот, или от лице, упълномощено от тях с нотариално заверено изрично пълномощно.
Ако не се спази изискването на подаване на декларация в съответната общинска земеделска служба, договорът за наем се заличава служебно в службата по вписванията и в съответната общинска служба по земеделие след изтичане на стопанската година.