50-те лв. за отстрел на дива свиня ще имат само частичен ефект

lдива свиняНаградата от 50 лв. за отстрел на дива свиня, от която ловците са предоставили проба за анализ за наличие на вируса на Африканска чума по свинете, е половинчата мярка, коментира днес пред БНР председателят на Националното ловно-рибарско сдружение инж. Васил Василев.

Мярката ще има частично въздействие, тъй като сумата се изплаща само при индивидуален лов на дива свиня и само в засегналите от болестта райони в Северна България. В България ловът на глигани най-често е групов, за да може ловците да се самоконтролират, за да не отстрелят забранен за ловуване през сезона дивеч, поясни инж. Василев. Той обърна внимание и на проблема, че ако до миналата година държавата е съфинансирала лабораторните изследвания за трихинилоза с над 90% от стойността им, то сега вече ловците сами трябва да плащат за този анализ, чиято цена е 12 лева. А трихинелозата е паразитно заболяване, опасно и за човека.

„След всяко ново огнище на Африканска чума у нас се организира брифинг и започваме да правим нещо ново“, каза ловният председател, илюстрирайки хаотичността в мерките срещу вирусното заболяване.

Според него основният преносител на болестта не са дивите свине, а човекът. Затова е необходима по-добра разяснителна дейност в населените места, в които се отглеждат домашни прасета в личния двор. Василев припомни, че до момента има разкрити три огнища на Африканската чума в села от Варненско и Плевенско и са установени 17 заболели диви прасета. Плътността на болестта в природата е ниска, посочи той.

Един от основните проблеми при ловците е липсата на доверие в Българската агенция по безопасност на храните. Трябва да се разбере, че ловните дружинки са неправителствени организации, които могат само да помагат, но не и да изведат борбата с болестта, апелира Васил Василев.

 

Leave a Comment