В личните стопанства разрешават до 2 крави, 3 прасета, 10 овце, 5 кошера

Индустриалните ферми трябва да имат инсинератори, в които се обезвреждат странични животински продукти

птичи грип, петли, кокошки

Промени в Наредба 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти фиксират до колко броя животни могат да се отглеждат в личните стопанства. В проекта за изменение и допълнение на наредбата е фиксирано, че личните стопани могат да отглеждат до два броя едри преживни животни (ЕПЖ) и приплодите им до 12-месечна възраст; десет броя дребни преживни (ДПЖ) с приплодите им до 9-месечна възраст; три броя прасета за угояване, различни от свине майки и некастрирани нерези; два броя еднокопитни и приплодите им до 12-месечна възраст; десет възрастни зайци с приплодите им, но не повече от сто броя общо; петдесет възрастни птици, независимо от вида; сто бройлера или подрастващи птици, независимо от вида; пет броя пчелни семейства.

Проектонаредбата указва още в бялата зона на индустриалните ферми на входа на всяка сграда за отглеждане на животните да има филтър за смяна на работното облекло, оборудван с вана за измиване и дезинфекция на обувките и съоръжение за дезинфекция на ръцете.

Новост е, че в черната зона на индустриалните ферми трябва да има инсинератори според капацитета на обекта, в които се обезвреждат само странични животински продукти с произход от съответния обект.

Проектонаредбата задължава дворните стопани на свине да изградят обособено място за отглеждане на животните, което е оградено по начин, непозволяващ достъпа на други животни и е предпазено от достъп на гризачи. Всяко едно животно трябва да разполага с поне 1 квадрат площ. Хранителни корита да имат размери от 30 см до 35 см дължина, от 30 см до 35 см широчина и с височина на предния ръб 20 см, и поилки. Влизането на лицата до мястото за отглеждане на прасета за угояване и излизането се осъществява с работно облекло и обувки, след преминаване през място за дезинфекция. Необходимо е още обособено място за предварително съхранение и обеззаразяване на тор, съобразено с броя на отглежданите животни, за не по-малко от 40 дни, а в нитратно уязвимите зони за не по-малко от 6 месеца.

За фамилните ферми се изисква на входа/изхода на всяка сграда за отглеждане на животните да има филтър за смяна на работното облекло, оборудван с вана за измиване и дезинфекция на обувките и съоръжение за дезинфекция на ръцете. На изхода трябва също да има възможност да се почистват, измиват и дезинфекцират транспортни средства. Семейните ферми са задължени да осигурят съоръжения за предварително съхранение и обеззаразяване на тор, торови течности и технологични води, за не по-малко от 40 дни.

В новия чл. 17 се поставят условия и пред постоянните пчелини. Те трябва да разполагат с ограждение, осигуряващо безопасността на обекта, което не позволява достъп и свободно преминаване от хора и животни. изисква се наличието и на информационна табела на входа, съдържаща данни за идентификацията на обекта. Пчелините трябва да са снабдени спостоянно с вода. За обектите,  намиращи се в защитени територии, ограда и информационна табела не се изискват.

Leave a Comment