Министерството на финансите прикри сериозни критики на МВФ

От фонда са критикували стопирането на пенсионната реформа и вдигането на минималната заплата

Министерство на финанситеМинистерството на финансите съобщи официално, че политиката на кабинета „Орешарски“ е била похвалена от екипа на Международния валутен борд, който бе у нас от 27 юни до 3 юли. И в същото време потули сериозни критики отправени от мисията заради блокирането на пенсионната реформа, раздуването на бюджетните разходи и повишаване на минималната работна заплата. Това разкрива днес в. „Сега“. Мисията на МВФ, водена от Мишел Шенън, се срещна с екипи от Министерството на финансите, Националната агенция за приходите, Агенция „Митници“ и БНБ

Вестникът отбелязва, че „българските управляващи за пореден път си позволяват да тълкуват и цензурират оценки на външни институции за държавното управление.“

Оригиналното прессъобщение на МВФ разкрива, че фондът предупреждава кабинета „Орешарски“ да не стопира пенсионната реформа. „Застаряването на населението и продължаващата емиграция поставят значителни средносрочни предизвикателства пред публичните разходи. В този контекст замразяването на процеса на повишаване на възрастта за пенсиониране и промените в правилата за индексиране на пенсиите биха означавали влошаване на устойчивостта на пенсионната система“, се казва в прессъобщението на МВФ. То допълва, че ако управляващите все пак решат да отменят покачването на пенсионната възраст, това трябва да е съпроводено с компенсиращи мерки и намаление на разходите.

„Министерството удобно е „пропуснало“ и позицията на фонда, че не се налага актуализация на бюджета, т.е. че няма дупка от 1-2 милиарда лева“, коментирал за „Сега“ икономистът Георги Ангелов.

Според експертите от Вашингтон целите, зададени в бюджета на България за 2013 г., са изпълними. Очаква се българската икономика тази година да има ръст от 1% след 0.8% ръст през 2012 г., а въпреки трудната обстановка заложеният като цел 1.4% бюджетен дефицит е изпълним. От фонда препоръчват „да продължи подобрението на структурата и ефективността на разходите за повишаване качеството на публичните услуги в рамките на ограничените фискални възможности“, т.е. повече ефективност и рязане на ненужни разходи в администрацията.

Освен това чиновниците на министър Петър Чобанов по странен начин пропускат забележката на МВФ, че „властите трябва да имат предвид последствията от увеличаването на минималната заплата и минималните осигурителни прагове“, при това в условия на „неприемливо висока“ безработица.

МВФ предупреждава, че „евентуален недостиг в приходите заради понижена икономическа активност или забавени плащания по еврофондовете не бива да се компенсира с потискане на разходите, заложени в бюджета, тъй като това ще постави под натиск крехкото възстановяване на икономиката“.

Това означава, че ако България потъне в рецесия, при лошо изпълнение на бюджетните приходи управляващите все пак ще трябва да вдигнат дефицита и да търсят пари за финансирането му.

Според Георги Ангелов най-вероятно кабинетът „Орешарски“ се готви да натовари държавата с нов заем от около 2 млрд. лв., а по обясними причини МВФ, който е потенциален кредитор на България наред със Световната банка и други международни финансови институции, не е против това. Мисията на МВФ има нов шеф, правителството ни също е ново, затова тонът на забележките е доста мек.

 

Leave a Comment