Проф. Даскалов: Докато отсъствах, БАБХ работеше за „Евролаб“! Вълчанов: Категорично не

Новият директор на агенцията каза, че не може да коментира политическите казуси, свързани с освобождаването на досегашния директор
Проф. Даскалов

Проф. Даскалов

Бомбата, която заместник-министърът на земеделието Крум Неделков хвърли в края на работния ден вчера – че проф. Христо Даскалов е отстранен като изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) – днес продължава да дими.

Проф. Даскалов обяви тази сутрин пред Нова тв, че през месеца, в който е бил в отпуска заради парламентарните избори (той бе кандидат от листата на ПП за град Пловдив), заместникът му в агенцията Вълчанов не е свършил нищо от поръчаното по отношение на ГКПП Капитан Андреево. Така на практика агенцията е работила в полза на частната лаборатория, според професора.

Негов заместник до вчера бе Христо Вълчанов, който вече е заел мястото му на директор на агенцията.

Преди да излезе в отпуска на 30 август, Христо Даскалов е пожелал по време на отсъствието му да бъде заместван от зам.-директора Оля Караджова. „Тя е доказан професионалист с високи морални качества“, уточни Даскалов. Тогава зам.-министър Крум Неделков му казал, че „по-висока воля от волята на земеделския министър“ е наредила да го замества Христо Вълчанов.

Христо Вълчанов – от вчера за пореден път назначен на поста директор на БАБХ – заемаше същата позиция миналата година до 30 декември. Именно той е започнал през 2021 г. процедурата по удължаване с 10 години на договора с „Евролаб 2011“ за контрол на храните на най-големия граничен пункт в страната. Определен като заместник на проф. Даскалов по време на отпуската му, Христо Вълчанов е вършил „обратното на това, което трябваше да се случи“, каза довчерашния директор на БАБХ.

Проф. Даскалов обясни, че отпуската му е била до 3 октомври включително. Той се е върнал на 4 октомври. Тогава е подписал исковата молба за обявяване на договора с „Евролаб 2011“ за нищожен. Това е трябвало да бъде свършено от Вълчанов, но не е сторено. По време на отсъствието на проф. Даскалов не се е работило и за оборудването на държавната лаборатория при Капитан Андреево.

„Не съм уволнявал и назначавал никого на 4 октомври“, отговори на друго обвинение от снощи Даскалов. Той уточни, че е направил вътрешни размествания на двама служители, което е честа процедура в агенцията.

Христо Вълчанов Снимка на xnews

Христо Вълчанов
Снимка на xnews

Христо Вълчанов, който също бе поканен в студиото на Нова тв, обяви, че „категорично Евролаб“ няма да се върне на Капитан Андреево и това е решено на най-високо ниво“.

Той каза, че по време на отсъствието на проф. Даскалов е създадена междуведомствена работна група за обявяването на Капитан Андреево за обект на националната сигурност.

Друга работна група, назначена от него, е трябвало да обяви граничния пункт за критична инфраструктура.

Трета група, съставена от юристи, е работела за оформянето на експресна поръчка (извън Закона за обществените поръчки) за доставка на оборудване на лабораторията на границата.

Христо Вълчанов каза, че като директор на БАБХ миналата година не е знаел кой стои зад „Евролаб“, защото не е разследващ. Но е знаел, че не е редно една частна фирма да има монопол на границата.

На въпроса дали посочените причини за освобождаването на проф. Христо Даскалов не са незначителни, той отговори, че е експерт и не може да коментира политически казуси.

Вълчанов обясни, че е необходимо лабораторията на граничния пункт да се укрепи с допълнителни съоръжения и оборудване, тъй като в момента капацитетът ѝ е за 21-22 проби на ден при необходимост да се извършват 60-70 анализа, особено в най-натоварените месеци октомври, ноември и декември.

Според Христо Вълчанов твърдението, че „Евролаб“ е допускала храни с пестициди да тровят българите, е хиперболизирано. 90% от стоките минават транзитно през България към други страни от Европа, уточни настоящият директор. Той каза, че през годините са получавани писма от европейски държави за установени пратки с отклонения от здравните стандарти, минали през Капитан Андреево.

За да заработи адекватно държавният контрол на граничния с Турция пункт, Вълчанов каза, че са необходими 4 месеца, за да се акредитира лабораторията, двадесет дни за обявяване на експресната поръчка за оборудване и още два месеца за изпълнението ѝ.

Leave a Comment