Отварят търговете за дърва и за местните търговци

Електронни билети следят дървесината от гората до влизането в завода

дърва в горатаДопълнение в Закона за горите предвижда разширяване и по-правилното регулиране на възможността местните фирми да кандидатстват на процедури за добив или продажба на дървесина. Това разясни зам- министър Валентина Маринова на среща  с изпълнителния директор на Браншовата камара на преработващата и мебелната промишленост Елица Ненчева. Според зам-министъра досегашният текст на разпоредбата е създавал неясноти и е повод за немалко съдебни дела след провеждане на процедури по този ред. По думите й с новата редакция всички фирми, регистрирани на територията на дадена община, могат да участват в процедурите като местни търговци във всички държавни горски и ловни стопанства, чиито територии попадат частично или изцяло в тази община. 

Валентина Маринова посочи,  че с изменение на Закона за горите през 2012 г. неоправдано е завишен процентът на ползване по дългосрочни договори и  е разширен обхватът на нормата. „Има предложения от всички представители на браншовите организации в горския сектор, тази спорна норма да бъде отменена”, каза тя.

На срещата бе съобщено, че и към настоящия момент Законът за горите дава възможност на физически лица да закупят стояща дървесина на корен за лична употреба, като могат да извършат добива сами, а процедурата и реда за това са изрично уредени в нормативния акт. Количеството и местата, откъдето може да се извърши добива на дървесина се определят с решение на Общинския съвет за горски територии, които са общинска собственост и съответно от директора на държавното предприятие за горските територии – държавна собственост. Общото количество дървесина, което членовете на едно домакинство могат да закупят за една календарна година е до 10 кубични метра, а конкретните насаждения се определят от директора на съответното стопанство или с решение на Общинския съвет. Ползването на дървесина по този ред изисква дърветата, подлежащи на сеч да са маркирани, да са издадени позволителни за сеч на насажденията по образец на лицата, които ще добиват. 

Нарушителите  бракониери се санкционирани с актове. „Подобрява се системата за издаване на електронни превозни билети, създава се нов софтуерен продукт, с който да се следи  дървесината от гората до влизането в завода,  предвижда се и увеличаване  екипите на контролните органи, а мобилните групи ще бъдат оборудвани с нова техника”, обясни зам.-министърът.

На срещата беше обсъдено и заявеното желание и МЗХ, и браншовата камара да правят форуми за разясняване на действащата нормативна база и да се търси на възможност за европейско финансиране. Отчетена беше  и необходимостта да се наблегне на банката кадри още, като се започне от средното образование,  за да се  привличат  повече ученици в селскостопанския и горски сектори. 

Ресорният зам-министър пое ангажимент да се проучи възможността  за разработване на социални програми, който да подпомагат бизнеса при наемането на завършващи в сферата на селското и горско стопанство.

Последните данни за количеството дърва, което вече е закупено от домакинствата са, че реализираното количество е над 370 000 куб.метра и представлява около 30% от общото количеството 1 220 000 куб.метра.

Leave a Comment