Ето ти розмарин, за да ме помниш!

Билката е масово позната като подправка, но има свойството да подпомага паметта. Сега е моментът да си я прихванете

Розмаринът е необичайна билка, която си струва да отглеждаш в двора. Не е известно у нас да има ферми, които го произвеждат с цел продажба като билка и подправка.

Усилва паметта, мисленето и пресмятането наум

розмаринЗа повечето хора растението е просто ароматна подправка, която се добавя към много ястия и особено към тези, в които има месо. Малцина знаят, че то помага на паметта. В аюрведическите аптеки продават като капсули розмарина и на етикета  пише, че подобрява паметта и мисловната дейност. Според някои източници, уханието на розмарин помага и за по-бързо пресмятане наум. Ценителите на билката поставят точка на съмненията за въздействието ѝ, като цитират думите на Офелия към Хамлет:  „Ето розмарин, който е за спомен – моля ти се, мили, помни ме!“ Тоест, казват те, геният Шекспир е бил наясно с това качество на растението – да усилва паметта.

Цитира се и проучване на екип от психолози от университета Нортумбрия в Нюкасъл, които са изследвали въздействието на есенция от розмарин върху група хора. Учените се съсредоточили върху проспективната памет, която включва умението да си спомняме за събития, които ще се случат в бъдещето. Пример: да си спомниш, че трябва да пуснеш картичка за рожден ден в точния ден или да си вземеш лекарството в точния час.

И така, есенция от розмарин била разпръсната в тестова стая пет минути преди участниците в изследването да влязат в розмариннея. Общо 66 души били включени в проучването и били насочени на случаен принцип или към напоена с аромата на розмарин стая или към стаята без аромат. Участниците попълнили тест, който трябвало да определи функционирането на проспективната им памет. Няма смисъл да се впускаме в подробности, затова ще кажем, че на финала хората, които били в стаята, ухаеща на розмарин, показали по-добри резултати. Освен това в кръвта им било установено наличието на веществото 1,8-cineol, което се срещало и в розмариновата есенция.

Как да си го размножите

Точно сега е моментът да си прихванете розмарин. Въпреки че се води средиземноморско растение, то се среща из цяла България. Преди време растеше в леха в пространството между ректората на Аграрния университет и Лозаро-градинарския факултет. Предлагат го също в саксии в хипермаркетите. Ако откриете в парка розмарин, можете да отрежете връх с дължина 10-15 см и като махнете долните му листа, да го посадите директно в почвата или в саксия. Добре е пръстта да е песъклива и водопропусклива. Не бива да изпускате този месец, защото след това ще е късно.

Как да го разпознаете?

Розмаринът достига височина от 20 до 80 см, а някои видове стигат и до 2 метра. То е  многогодишен, тревист вид с дървенисто стъбло, който принадлежи към семейството на ментата и мащерката.  Клончетата му са покрити с тесни, линейни, завити в краищата, белезникави отдолу листа, които са вечно зелени. В основите на тесните листа на розмарина са събрани в снопчета цветове, които са синкави или виолетови на цвят, но може и да са бели и розови. Розмаринът цъфти от юни до август, а плодовете му са като орехчета.

Грижи

Розмаринът вирее най-добре на слънчево и топло място, като понася и по-сух въздух. Важно е растението на розмарина да да се пази от течение. То трябва постепенно да привиква към промяната на температурата и светлината. Препоръчително е през есента розмаринът да се внася за по 1 – 2 седмици на полусянка, преди да се внесе окончателно на закрито. През пролетта и лятото розмаринът може да стои на балкона. За зимата оптималната температура в затворено помещение е 10 – 12 градуса, а през лятото минималната трябва да е 20, ако растението е на открито. силно устойчив е на вредители.

Розмаринът лесно се подстригва и оформя и се използва за създаване на различни декоративни форми. Когато се отглежда в саксии, е добре да се подстригва, за да не стане рехав.

 

Leave a Comment