Започна скубането на сусама в Ивайловградско

Добивите от биосемената ще са около 10 тона от района, от тях местното сдружение ще произведе биотахан

жътва на сусама„Започнахме са скубим сусама. После ще го оставим да изсъхне. След това ще го тръскаме, отвяваме и накрая ще го смелем, за да стане на тахан„. Това съобщи пред АгроПловдив Кръстю Делииванов – един от 9-те биопроизводители в Ивайловградско, които участват в съдружие във фирма „Биотера – Ивайловград„.

Лично Делииванов има 170 декара сусам и още не може да прецени каква ще е реколтата, но отсега знае, че няма да е от най-добрите. Между 30 и 100 кг дребни семенца се добиват от декар, като количеството силно зависи от това дали площите са поливни или не, а ако са неполивни, дали е валяло достатъчно или е било сухо. Полето, на което Делииванов гледа маслодайните растения е неполивно, но тази година той за пръв път пробва окопно отглеждане и очаква резултатът да е по-добър от миналата година.

Производителите на сусам в района имат обща биотаханджийница в село Кондово, която заработи от тази пролет. Все още има сусам от миналата година и в момента таханджийницата периодично се включва, за да изпълни някоя поръчка. „Продаваме биотахана предимно на вътрешния пазар, но вече имаме запитвания от Швейцария и Гърция“, поясни Кръстю Делииванов. Сдружението вече е получило всички сертификати за биопроизводство и има запазен етикет за тахана.

Биосусамът, който се отглежда от Ивайловград до Харманли е с годишна реколта около 10 тона, докато конвенционалното производство е доста повече.

Биопроизводителите от Ивайловградско са финансирани от Националната пощенска лотария на Холандия – най-голямата благотворителна лотария в страната. Холандски експерти от организацията Авалон са консултанти по проекта. Програмата, по която фермерите работят е 5-годишна и носи името „Новото тракийско злато“. Тя стартира през 2009 г.

Преди два месеца аскетът Георги Изворски даде изключителна оценка на българския сусам. Той каза, че нашият сорт е доста по-различен от масовия вносен сусам, който купуваме от магазините. „Чуждият е бял, а българският е леко кафеникав – като пяната на кафето. Онзи нагарча, а българският е сладък и пълен с много полезни вещества“, поясни Изворски.

Още по темата:Георги Изворски: В сусама има висша разумност  

Leave a Comment