Китай харесва нашите млечни продукти и вина, но те изчезват след година-две

Проф. Греков покани „Поднебесната империя“ да стане партньор на българските аграрни изложения
Димитър Греков в Китай

Проф. Греков подари и бутилка българско вино на Ниу Дун

Зам.министърът на земеделието на Китай Ниу Дун се оплака на министър Димитър Греков от липсата на регулярни доставки на български продукти. Това се случи на работна среща между двамата, която се проведе по време на Осмия агро-икономически я форум между Китай и страните от Централна и Източна Европа в град Хъфей, Китай.

На нея Ниу Дун отбеляза, че китайското правителство подкрепя вноса на българска земеделска продукция. „Китай има желание да внася много повече млечни продукти, етерични масла, вина, зърнени култури и други земеделски стоки от България. Страната ви е позната като производител на качествена продукция, а земеделската търговия има нужда от държавна подкрепа. Китай може да се ангажира с такава подкрепа“, заяви зам.-министърът на зедемелието на Китай.

Той обаче добави, че за да могат българските стоки да са разпознаваеми на китайския пазар се нуждаят от добра реклама и регулярност на доставките. „Не бива българските компании да идват тук за една или две години, а след това да липсват регулярни доставки. Това прекъсва нишката, а пазарът ни се нуждае от регулярност на доставките“, обясни зам.-министър Ниу Дун. Той отбеляза още, че е добре българските компании, търгуващи със земеделска продукция да открият в Китай свои представителства и да участват в китайските земеделски изложения.

„Следващата година се навършват 65 години от установяване на дипломатически отношения между нашите държави. Това е много добра възможност да оптимизираме двустранния стокообмен и да договорим нови съвместни проекти в областта на земеделието между страните ни. Каня земеделското министерство на Китайската народна република и китайските компании от земеделския сектор да бъдат страна партньор във българските селскостопански изложения през следващата година“. Тази покана отправи проф. Димитър Греков на китайския си колега.

По време на срещата министър Димитър Греков заяви, че сътрудничеството с Китай в областта на земеделието е от голямо значение за България, заради неограничения за качествени стоки китайски пазар. „Предложихме на Китай редица селскостопански продукти като сухо мляко и млечни продукти, птиче, свинско и телешко месо и техните субпродукти, билки, масла, мед, детски храни и консерви. Готови сме да инициираме и да участваме в редица съвместни проекти, като изграждане на мощности за производство на фуражи и хранителни смески например“, отбеляза още министър Греков.

Проф. Греков подари на зам.-министър Ниу Дун реплика на елемент от българско златно съкровище и бутилка българско вино, а китайският му колега отвърна с луксозна мастилница.

На земеделския форум на най-високо ниво участие взеха министри, държавни секретари и представители на Китай, България, Унгария, Черна Гора, Полша, Литва, Латвия, Румъния, Македония, Албания и Босна и Херцеговина. Работата на земеделския форум съвпадна с българската правителствена делегация, водена от министър-председателя Пламен Орешарски и вицепремиера Даниела Бобева на Световния икономически форум „Летен Давос“, провел се в град Далиен, Китай.

Leave a Comment