С Малката базилика в Пловдив нощта на музеите и галериите започна
Римски мозайки, изобразяващи елен и гълъби, възхитиха първите посетители
Тази вечер реставрираната Малка базилика в Пловдив за пръв път отвори врати към древното изкуство на мозайките вплетено в нея и с това бе даден старт на 8-то издание на Нощта на музеите и галериите. Кметът на Пловдив Иван Тотев, археолози, художници, пловдивчани и туристи присъстваха на церемонията по дългоочакваното събитие.
Римската базиликата (раннохристиянски храм), изградена още през 471 г., просъществувала около 200 години, през които претърпяла пожар, повторно изграждане, последвано от разрушение. През VI век от нея останали руини, които времето затрупало и консервирало до 1988 г., когато останки от нея бяха разкрити при строителство на сграда. С реставрацията на мозайките в базиликата се заеха през 2000 година археологът Мина Боспачиева и реставраторът Елена Кантарева-Дечева в партньорство с Центъра за художествена реставрация в Уилямстаун, Масачузетс, САЩ и с финансовата подкрепа на Тръста за взаимно разбирателство, Ню Йорк. Цялостната консервация и реставрация на мозайките започна през 2010 г. с финансовата подкрепа и експертиза на Министерството на културата, община Пловдив и фондация „Америка за България“.
Първите посетители бяха изненадани от стъкления под, под който се разкриват римските мозайки, изобразяващи Соломоновия възел, свастики, розети, вази и други. При баптистерия – помещение за кръщаване на деца под формата на кръст, са реставрирани две чудни фигури – на елен и на два гълъба.
Някои от гостите, искрено възхители от майсторската реставрация вътре в базиликата, бяха настроени критично към фасадата на музея, която им стори крещящо съвременна и безвкусна.