1.9% икономически ръст догодина обеща Даниела Бобева
Учебните заведения произвеждат специалисти, които не се търсят, нужна е реформа, според вицепремиера
Догодина правителството очаква 1.9% икономически ръст, обяви пред журналисти в Пловдив вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева. Днес тя участваше в откриването на кариерния форум Job fair в Университета за хранителни технологии и на учебната година в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
„За 2013 г. в корекцията на бюджета е заложен 0.6 процента ръст, но есенната прогноза на МВФ е 0.5 на сто и се надявам тя да не се осъществи“, вметна вицепремиерът. По думите й растежът от 1 процент спрямо настоящата година ще зависи предимно от икономическите процеси в ЕС и външната търговия на България, както и от вътрешната икономическа политика – разплащането с фирми, насърчаването на туризма, по-ефективно използване на средствата по оперативни програми.
От друга страна тя обясни, че очакваният растеж от 1 процент догодина ще зависи предимно от икономическите процеси в Европейския съюз, външната търговия на страната ни и от вътрешната политика и предприетите мерки на правителството като разплащането с фирмите, насърчаването на туризма и ефективното използване на европарите.
По повод искания вот на недоверие към кабинета, вицепремиерът посочи, че правителството се е готвело серизно за дебатите, но не е имало възможност нито да чуе опозицията, нито да обясни всичко, което се прави в областта на инвестиционното проектиране.
„Няма по-голямо изпитание за едно правителство в една праламентарна република от един вот на недоверие, подчерта Бобева и изказа съжалението си от случилото се в парламента. Тя увери, че правителството е готово и за следващия вот на недоверие.
„Като гледам щандовете на участващите компании, които търсят служители имам чувството, че няма безработица, каза още Бобева. По думите й професионалното образование у нас е тотално сбъркано и произвеждаме специалисти, които не се търсят. „Трябва съществена реформа в образователната система“, според вицепремиерът. Бобева допълни, че стажантските програми са мост към намирането на работа, но трябва да търсим постоянна и сигурна заетост. При ръст от 1,9% за догодина няма как да удовлетворим дефицита на специалисти на пазара на труда. За реформата в средното образование трябват поне 4-5 години, затова ще се заложи на професионална квалификация и преквалификация на вече излезли от образователната система младежи. Икономическата ситуация е динамична и образованието трябва да се нагажда и предвижда промените на пазара на труда, посочи още Бобева.