Ужасът да се пенсионираш като българин
30% е сивият сектор в осигурителните плащания, ножицата между ниски и високи пенсии няма да се затвори
Пенсионноосигурителната система ще продължи да куца със старите шипове. Това е изводът от дискусията тази вечер в „Референдум“ по БНТ. Участниците – бивши и настоящи шефове на НОИ, на социалното министерство, синдикалист, икономист и работодател не видяха светлина в тунела. Те донякъде се обединиха в мнението, че предложеното от правителството замразяване на възрастта за пенсиониране е допустима политическа мярка, която обаче в никакъв случай не бива да се удължава след като изтече 2014 година.
За миньорите
Въпрос на миньор, който е работел 24 години под земята и все още не може да се пенсионира, накара бившият социален министър Христина Христова да припомни, че в държавата липсва система за квалификация и професионално обучение за хората с вредни за здравето професии. Станимир Цоцов, председател на Надзорния съвет на НОИ посочи, че в Австрия миньорите се пенсионират със закон след като работят 8 години. „За мен нито един миньор не бива да упражнява повече от 10 години тази професия“, каза Цоцов и уточни, че престоят за повече от посочените години влошава здравето на хората. Николай Николов, главен експерт в КТ „Подкрепа“ добави, че в другите държави съществуват схеми, по които работещите под земята, във въздуха и под водата, се обучават, за да може след навършване на определен стаж да започнат друга работа. Но и той призна, че у нас никой не се ангажира с преквалификациите на тези работници. И затова те, след като навършат години за пенсиониране, продължават да работят същото.
За учителите
Медицински служител попита няма ли възможност хората от тази сфера, а също и учителите, да се пенсионират по-рано. Отговорът на Йордан Христосков, бивш шеф на НОИ бе, че съществува учителски фонд, който позволява по-ранното пенсиониране на учителите. Но веднага бе уточнено, че почти никой от тях не се възползва от това, тъй като по този начин ще получава по-ниска пенсия. Христина Христова помоли събеседниците си да спрат да флиртуват със зрителката. И каза пределно ясно, че няма финансова възможност медицинските лица да влязат в групите за по-ранно пенсиониране.
За сивия сектор
Бе повдигнат и въпросът за сивия сектор в плащането на социални осигуровки. „Има много работодатели, които със съгласието на работника плащат осигуровки, които са върху минималните осигурителни прагове при по-високо реално трудово възнаграждение“, съгласи се Григор Димитров от Българската стопанска камара. Той каза, че у нас сивият осигурителен сектор е 30%, докато в Германия и Австрия е между 3 и 5%. Според него събирането на осигуровките не е приоритет на НАП. По тази причина вече има несъбрани вноски за над 1 милиард лева.
„В малките градове около 60 процента от работодателите плащат осигуровки на база на минималните осигурителни прагове“, са наблюденията на Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Те са въведени от 2003 г. като споразумение между синдикати и работодатели.
Съветът на Йордан Христосков бе да не се посяга на праговете, защото ако те паднат, постъпленията в НОИ рязко ще намалеят.
За разликата в пенсиите
„Ножицата“ между пенсиите в страната е широко разтворена, оплака се зрителка. Тези, които се пенсионират сега се разписват за значително по-високи пенсии от по-възрастните. Необходимо е ново преизчисление на пенсиите, но то няма да се случи, защото държавата няма откъде да вземе пари, за да затвори „ножицата“, признаха участниците в „Референдум“.