Строителят на „Южен поток“ проучва археологията край Варна
Проучването е в гора – частна държавна собственост край морския брег, което министър Греков предлага на МС да одобри
Строителят на газопровода „Южен поток“ – регистрираната в Амстердам „Саут стрийм транспорт“ООД, е поискала от Министерството на земеделието и храните разрешение да извърши теренни проучвания на археологически ценности в своя полза. Проучванията ще са върху 6.568 декара гора в землището на Варна, която е частна държавна собственост. Това се вижда от доклад на министър Димитър Греков до Министерския съвет, публикуван на страницата на министерството. По него правителството трябва да формулира решение.
„Имотът попада в горски територии с функции на курортна гора, защитна ивица Черно море и газопровод. Конкретното инвестиционно намерение няма да възпрепятства изпълнението на определените функции на горските територии. Инвестиционното намерение няма да окаже неблагоприятно влияние върху горскостопанската дейност в района, няма наличие на извори и подземни реки“, се казва в доклада.
„Саут стрийм транспорт“ ще проучва района за археология заради предстоящото изграждане на „Южен поток“. Мястото е над плажа „Паша дере“ на 20 км южно от Варна и попада в крайбрежна зона „А“. През юли т.г. Народното събрание наложи мораториум върху строителни дейности в държавни имоти, които са в зоните „А“ и „Б“ от Черноморското крайбрежие. Решението обаче допуска изключение за инфраструктурни обекти с национално и местно значение.
„Саут стрийм транспорт“ заплаща 2875,20 лева с ДДС за дървесината, която ще придобие върху терена и още 4857,60 лева за залесяването след това.
С проучването на археологията на практика стартира изграждането на газопровода „Южен поток“.
„Саут стрийм транспорт БВ“ е международна компания за проектиране, строителство и последваща експлоатация на морския газопровод, като в нея 50 % участие има руският енергиен гигант „Газпром“,20 на сто са на италианска фирма, с по 15 % са немско и френско дружества. Полагането на тръбите ще започне още тази година, а очакванията са руският газ да потече през 2015 г. Пълният капацитет от 63 милиарда куб. метра годишно да бъде достигнат през 2019 г
Газопроводът ще се състои от 4 тръби с дебелина 32 инча (813 мм). На морското дъно ще бъдат положени общо 77 500 тръби с дължина по 12 метра. Към компресорната станция в Провадия и вътрешността на страната тръбите ще минават на 4-5 метра под повърхността. Над тръбите ще има 60-метрова полоса, върху която няма да има нищо друго освен ниска растителност.