Сингапур инвестира в образование през 60-те години и вижте къде е сега!

Ректорът на Софийския университет проф. Иман Илчев за липсата на сила и воля в политиците

В средата на 60-те години на миналия век, когато Сингапур става независима държава, ръководителят Лий Куан Ю събирапроф. Иван Илчев, ректор СУ най-богатите хора на острова, и им задава въпроса кое трябва да се развие в страната, за да просперира. След седмица размисъл те се връщат с отговора: Инвестирайте в образованието. Тази история разказа тази вечер от тв екрана ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев. А след разказа възкликна: „Вижте къде е сега Сингапур!“

Проф. Илчев смята, че е лесно да се строят магистрали, молове и спортни зали. Инвестицията в образованието обаче е съвсем друго усилие. То е дългосрочно, а резултатите се виждат най-рано след 6-7 години. Интересите на политиците са в рамките на един мандат. Те се вълнуват единствено от това да ги изберат отново. „Искат се сила и воля да гледаш с години напред“, каза ректорът, сочейки очевидното, че още не се е появил политик като Лий Куан Ю.

„Едва 3% от средствата на Европейския съюз са за наука и образование. Това е по-малко отколкото националният бюджет заделя“, огорчено констатира Иван Илчев.

„В България е трудно да работиш за хората“, отрони историкът, когато по повод 125-годишнината на Алма матер стана дума за братята Евлоги и Христо Георгиеви – създателите на университета. „Стамболов е гонил с пистолет Евлоги Георгиев. Христо Ботев има обидни публикации за брат му. Народното събрание лишава Евлоги от депутатски имунитет заради това, че има чуждо гражданство.“ Ректорът призна, че е имал доста разговори с богати хора, но много малко от тях са откликвали. „Филантропията не е развита у нас. На Западна Европа са ѝ били нужни 300 години, за да роди Дейл Карнеги и други. Ние още сме на пътя“, вижда Иван Илчев.

По този повод той цитира мисъл от роман на Ерих Кестнер, която гласи: „Парите са второто най-важно нещо. А кое да е първото, решаваш ти.“

„Битката за духовното не е изгубена“, оптимистично заяви проф. Илчев и напомни, че от време оно атаките срещу духа не са спирали.

Последното пожелание на професорът тази вечер бе: „Нека млъкнат тези, които не спряха да говорят в последните 20 години.“

Leave a Comment