7 ноември: През 1946 г. се открива VI-то Велико народно събрание

На днешния ден преди 67 години се открива VI-то Велико народно събрание. То заседава три години и основната му задача е да премахне Търтовската конституция и да наложи Димитровската конституция и утвърди комунистическия режим.

7 ноември: През 1946 г. се открива VI-то Велико народно събрание

7 ноември: През 1946 г. се открива VI-то Велико народно събрание

Чрез VI-то Велико народно събрание окончателно е премахната парламентарната опозиция в страната.
Изборите за това Велико народно събрание се провеждат на 27 октомври 1946 г и са насрочени със специален Закон за допитване до народа за премахване на монархията и провъзгласяване на Народна република.
Гласуването се извършва под силен натиск от страна на правителството и избирателната активност достига 92,6%. Българската работническа партия (комунисти) получава 53,14% от гласовете и 277 от 465-те места в парламента. Останалите организации от прокомунистическия Отечествен фронт получават 89 места, а опозиционните партии – 99.
За председател на VI-то Велико народно събрание е избран един от лидерите на Коминтерна Васил Коларов. Погазени са всички решения на Търновската конституция и е разработен изцяло нов основен закон. По време на заседанията 90 народни представители от опозицията са отстранени и арестувани.

7 ноември: Излиза първи брой на вестник "Свобода"

7 ноември: Излиза първи брой на вестник „Свобода“

На 7 ноември 1869 г. в Букурещ излиза първия брой на вестник „Свобода” под редакцията на Любен Каравелов. На страниците му той прокарва идеите за самостойна борба на българския народ, за балканска федерация при ясно зачитане на етнографските дадености на балканските народи и против всякаква чужда намеса.
По настояване на турското правителство вестникът е спрян през 1872 г., но още през февруари на следната година Любен Каравелов започва да издава вестник „Независимост”, който е продължител на идеите на „Свобода”.

На 7 ноември 1917 г. избухва и Великата октомврийска революция, наричана също Болшевишка революция. Събитията се случват чрез въоръжен преврат в Русия, започнал на 7 ноември 1917 година (25 октомври по стар стил) в столицата Санкт Петербург.

7 ноември: Избухва Великата октомврийска революция

7 ноември: Избухва Великата октомврийска революция

Революцията по същество е въоръжен преврат и замяна на буржоазното управление, което идва на власт след Февруарската революция от 12 февруари 1917 г.

Октомврийската революция се ръководи от КПСС(б), начело с Владимир Ленин. Тя довежда до създаването на Съветския съюз – първата комунистическа държава в света, както и първата от класическите тоталитарни системи на 20 век.
Революцията успява, въпреки, че болшевиките са едва 0,3% от тогавашното руско общество. Този успех се обяснява с огромните ресурси, с които са разполагали. Един от съмишлениците на Владимир Ленин – Троцки получава от Централната банка на САЩ заем в размер на 100 млн. златни щатски долара, който след Революцията е върнат под формата на концесии на американски фирми близки на Централната банка на руска територия.

Leave a Comment