Киселото зеле се налага сега, за да е готово по Коледа
Добре е преди да се наложи в бидона или кацата да престои на сухо една седмица
Сега е моментът да се наложи кисело зеле за зимата, за да е готово за Коледа. Тазгодишната му цена на едро е между 20 и 30 ст. за килограм. С колко зелки ще се запасите, решавате вие. Добре е обаче да се знае, че киселото зеле е изключително полезно, а една чаша от саламурата му осигуряват дневните нужди на организма от витамин С. Да не говорим за ефекта му при махмурлук, който е широко известен сред народните маси.
Зелето трябва да хваща око, когато го купувате, да е свежо, а главите стегнати. Майсторите казват, че е добре, като се купи зелето да престои една седмица без да се налага. Така, когато го залеете с вода след това, то ще я поеме по-бързо.
Рецептата е много лесна – морска сол и вода. Колко да е солта решава не теглото на зелките, а количеството вода, което отива, за да се покрият. За 50 литра вода са нужни 2 килограма морска сол.
Преди това се махат разперените листа, кочанът се реже наравно със зелката и се цепва на кръст. За да се запази за по-дълго време, в цепнатината се посипва сол.
Зелките се редят така че да не изпадне солта от кочана. Подреждат се колкото може по-плътно. Добре е да се оплете нещо като мрежа с лозови пръчки, която след това може да се ползва години наред. Тази решетка се поставя най-отгоре и се затиска с по-голям, добре измит камък. Водата над нея трябва да е около 10-на см. Това се прави, за да може зелките да останат добре потопени в саламурата.
Когато заливате зелките в бидона, мерите водата. Дозата за солта е 4 кг на 100 литра вода. Когато почти сте ги залели, разтваряте морската сол в последната кофа вода и я изсипвате.
За да се размеси добре солта, трябва още в същия ден да източите през маркуч част от водата и да я изсипете обратно в бидона. След това бидонът или кацата трябва да се затворят с капак.
За да добие червен цвят зелевият сок, две-три от зелките е добре да са салатни, цикламени на цвят. Този оттенък се добива и ако се сложи червено цвекло.
По-добрият вкус на зелето, а и на чорба идва ако пуснете в бидона нарязана ябълка, круша, кромид. За да се газира саламурата, се ръси на всеки ред зеле по шепичка царевични зърна.
След два-три дни започвате да претакате водата в бидона, тоест част от нея се източва в тенджера или кофа и се изсипва обратно. Ако бидонът е с канелка, е по-лесно. Ако няма такава, се използва маркуч.
Претакането се прави през ден в продължение на две седмици.
Когато зелето втаса добре, отгоре се пускат няколко шепи измит ечемик. Той покълва и образува „капак“, който предпазва от разлагане образувалата се в саламурата млечна киселина. За по-дълго запазване на киселото зеле се препоръчва и хрян.
Температурата, при която се съхранява киселото зеле не трябва да е по-висока от 10 градуса.
Добре е да се знае, че тези, които страдат от бъбречнокаменно заболяване или от хипертония, трябва да консумират с мярка киселото зеле. За останалите се препоръчва като много полезна храна.
Освен на витамин С, то е богато също и на витамин В6, като и на много ценни микроелементи, като калий, желязо, магнезий, цинк и други. Редовната консумация на кисело зеле също така подобрява храносмилането и микрофлората на стомашно-чревния тракт.