Ако искате агонията да продължи, гласувайте с „да“ за Белене
Румен Овчаров защити проекта за АЕЦ с чаша вода и сателитна
снимка на Европа
Референдумът за АЕЦ „Белене“ бе темата на предаването на БНТ „Референдум“ тази вечер. След продължилата 1.30 часа неприлична дискусия, феновете и противниците на новата ядрена централа се втвърдиха, а несигурните станаха още по-несигурни.
Цената на „Белене“ – 4 или 10.6 млрд. евро? Или без 1 лев
Въпросът за цената на „Белене“ изяде поне половината време на предаването, в което участваха от страната на привържениците на АЕЦ Румен Овчаров, Петър Корумбашев, Петър Димитров, Волен Сидеров и Красимир Каракачанов, а от насрещния лагер министър Делян Добрев, Мария Капон, доц. Надя Миронова, Иван Иванов и Ваньо Шарков. От БСП и партньорите им поддържаха мнението, че „Белене“ ще струва между 5.130 и 6.6 милиарда евро. Това твърдеше бившият червен енергиен министър Петър Димитров. Той уточви, че реалната цена всъщност била 5.1 млрд., но заради риска „Бойко Борисов“ руснаците поискали 6.3 млрд. Другият бивш червен енергиен министър Румен Овчаров дори падна и по-ниско – между 4 и 5.1 милиарда евро.
Делян Добрев цитира консултанта на правителството – банка HSBC, както и писмата на RWE, според които цената на „Белене“ е между 10.3 и 10.6 милиарда евро.
Волен Сидеров пък направо каза, че „Белене“ ще ни излезе без пари. „България няма да похарчи и 1 лев“, бяха точните му думи. И той, като всички участници, размаха един лист, за който каза, че е писмо на Росатом от 2010 г. Руската компания предлагала варианта да построи за своя сметка АЕЦ, като при това България е собственик по договор на 51% от централата. Делът си обаче държавата щяла да изкупи чрез продажба на ток от новите блокове в продължение на 10 години. „Г-н Добрев, питайте вашия началник да разреши да отида до Русия за три дни“, предложи Сидеров. „Само за три дни и ще се върна с договор, че да 59 месеца „Белене“ ще бъде построена“, уточни целите си Сидеров. Впрочем той, в типичния си стил на недоволен, възмутен и доблестен водач, създаваше постоянен шум при изказванията на противниците на нова АЕЦ. Подкрепяше го баса на Петър Димитров и неизменната подигравателна усмивка на Овчаров.
Колко милиона изтекоха като рушвети?
После темата се прехвърли към похарчените до момента пари за „Белене“. От изказването на Делян Добрев стана ясно, че те са 1.5 милиарда лева до момента. Ваньо Шарков уточни, че стотици милиони от сумата представляват рушвети. Иван Иванов уточни – 500 милиона. Даже и Петър Корумбашев се учуди, че две поредни правителства – на Станишев и на Борисов, са подписали с руската страна до момента 16 споразумения. „Толкова споразумения без да има договор?“, не повярва Корумбашев. Част от тях са имали финансови ангажименти.
Децата -овчари или инженери
Поддържниците на „за“ „Белене“, повториха тезата си, че ако сега не построим АЕЦ, след години ще купуваме ток от Турция и Румъния. Корумбашев уточни, че без централата младежите ще станат овчари, вместо ядрени инженери. Сидеров направо заяви, че след 5 години ще станем турска провинция. Румен Овчаров извади снимка от космоса на Европа, направена вероятно през нощтта. Показа черното петно, където се намира България, и направи извода, че сме от тъмната страна на Европа. „Направо черната“, конкретизира Овчаров, пояснявайки, че това е снимка на „Нешънъл джиографик“. „Дали не ни показахте фото от Тодорживково време“, поиска да узнае Шарков. А Р.Овч. го парира светкавично: „Да бе, по това време редовно правеха снимки от космоса и ги публикуваха в „Работническо дело!“
Иван Иванов опонира с факта, че между 2002 и 2012 г. енергийните потребности на страната са едни и същи и че нямаме нужда от нова централа. Делян Добрев го подкрепи като посочи, че през 2010 г. дори сме изнесли голямо количество еленергия. Корумбашев се намеси и каза, че скоро срокът на експлоатация на доста ТЕЦ ще изтече и енергията, произведена от „Козлодуй“ няма да ни е достатъчна.
Коя община ще се самоубие с отпадъка
Относно екологията Иван Иванов имаше един конкретен въпрос към насрещните. „Кажете, коя община ще се съгласи да депонира ядрения отпадък?“. Ясен отговор не последва. Но Овчаров повдигна чашата с вода, за да илюстрира количеството му. „Толкова ще е отпадъкът от ползването на на ток от едно семейство в продължение на 50 години“, разлюля водата в чашата бившият министър. При което водещата Добрина Чешмеджиева плахо попита: „Нали, г-н Овчаров, няма да изпиете тази вода!“. Червеният защитник обаче показа инатливост. „Ще я изпия!, каза.
БСП срещу съветските сеизмолози
Сеизмичността на района Белене стана причина червените да се отрекат от съветските учени, а сините и ГЕРБ да ги защитят. „Нека тези, които агитират хората да се строи „Белене“ да отидат в неделя в Свищов при паметните плочи на 120-те загинали при земетресението“, предложи Ваньо Шарков.
Козът с 60-те хиляди безработки
Социалната страна на „Белене“ също сблъска противниковите редици. Защитниците на новата централа твърдяха, че строителството й ще даде работа на 60 000 човека. При това работници, които се намират в икономически трагичната Северозападна България. „Не ми говорете за този район, аз съм от Монтана“, прекъсна ги доц. Миронова. Според нея е далеч по-разумно 20-те милиарда леза за АЕЦ да се пренасочат към проекти за енергийна ефективност, които ще създадат работа на строителни фирми от цялата страна. Министър Добрев пък подметна, че фактът, че „Козлодуй“ е в Северна България не е помогнал на региона да цъфне и върши. От което Овчаров искрено се възмути.
Гласувай, народе, защото
Последните думи на Мария Капон бяха призив към хората да не гласуват със „за“ на Референдува, защото подобен избор ще разори страната и ще продължи корупционните практики. Шарков помоли избирателите да си припомнят последните два Референдума, организирани от БКП и последствията от тях. И да не допуснат червените наследници да спечелят трети вот. Делян Добрев се обърна с думите „Ако искате агонията да продължи, гласувайте със „за“ в неделя.“
Корумбашев издигна лозунга, че убедителната победа на Референдума ще е началото на края на управлението на ГЕРБ. А Петър Димитров цитира някой, който казал, че е по-безопасно да се работи в ядрена централа, отколкото в офис.
Според проучването на „Алфа Рисърч“ 67.6% от запитаните казват, че са наясно с въпроса на референдума, докато за 31.15% той е пълна мъгла.