ЕС заделя резерв от 2.8 милиарда евро за кризи в земеделието
Европейският парламент гласува условията и бюджета за селското стопанство на 18 ноември
Разходите ще представляват около една трета от портфейла на Съюза
За пръв път в рамките на ЕС ще бъде създаден резерв за кризи в земеделието през следващия програмен период 2014-2020 г. Това се вижда от доклада на Джовани Ла Вия, който ще предшества гласуването на първо четене на предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно финансирането, управлението и мониторинга на Общата селскостопанска политика от Европейския парламент на 18 ноември т.г.
Резервът за кризи в селскостопанския сектор ще е в размер на 2.8 милиарда евро, като ежегодните вноски към него ще са по 400 милиона евро. Той е предназначен за предоставяне на допълнителна подкрепа за сектора в случай на значими кризисни ситуации, които засягат селскостопанското производство или дистрибуция, чрез прилагане в началото на всяка година на намаление на директните плащания с механизма за финансова дисциплина.
Общата селскостопанска политика през 2014-2020 г. е насочена към поддържане на поносими цени на храните, жизнени селски региони и процъфтяващи общности на производители. Това са основните цели, които си поставя обновената европейска политика за селското стопанство. Промените в законодателството следва да бъдат окончателно одобрени от Европейския парламент на 20 ноември.
Дисциплината и контролът върху ползваните средства ще са изключително затегнати, се вижда от доклада.
Разходите за селското стопанство представляват около една трета от дългосрочния бюджет на ЕС и затова преговорите относно реформата на европейската политика в тази област вървяха успоредно на дискусиите относно финансовата рамка за периода 2014-2020 г. Окончателното гласуване в Парламента относно седемгодишния бюджет също ще се проведе по време на пленарното заседание през ноември.
Парламентът, Съветът и Комисията сключиха политическо споразумение за бъдещето на селскостопанската политика на ЕС на 26 юни 2013 г. Комисията по земеделие подкрепиха договореностите на 30 септември.
Фрагмент от доклада на Ла Вия
Държавите членки следва да могат да включат в своите програми за развитие на селските райони тематични подпрограми за задоволяване на специфичните нужди в районите с особено значение за тях. Тематичните подпрограми следва да се отнасят, наред с другото, до младите земеделски стопани, малките стопанства, планинските райони, изграждането на къси вериги на доставки, жените в селските райони, смекчаването и адаптирането към последиците от изменението на климата, както и до биологичното разнообразие. Тематичните подпрограми следва да се използват също за създаване на възможности за вземане на мерки за преструктуриране на селскостопанските сектори, които имат сериозно въздействие върху развитието на селските райони. Като средство за увеличаване на ефикасните интервенции на определени тематични подпрограми, на държавите членки следва да се разреши да предоставят по-високи ставки на помощта за някои дейности в обхвата на тези програми.