„Дънди прешъс металс“ отлага втория етап от проекта си край Челопеч

Канадската компания „Дънди прешъс металс“ (DPM) е решила да отложи втория етап от проекта си за оползотворяване на пирита в находището край Челопеч. Решението е взето, тъй той се е оказал нерентабилен. Компанията обаче ще продължи работата си по първата фаза, която трябва да приключи през януари следващата година, съобщава „Капитал Daily”.

"Дънди прешъс металс" отлага втория етап от проекта си край Челопеч

„Дънди прешъс металс“ отлага втория етап от проекта си край Челопеч

Своите планове канадската компания е публикувала в доклад за третото тримесечие на финансовата година. Като цяло от дружеството отчитат по-слаби финансови резултати за периода заради по-ниските цени на металите, увеличените валутни разходи в Намибия, където DPM има металургичен завод, и по-високите обезценки. Производството в Челопеч обаче, където е основното предприятие на компанията, остава стабилно.

Първият етап на проекта е за производство на пиритен концентрат, за част от който компанията дори вече сключи договор за продажба с китайската Xiangguang Copper. Втората фаза е свързана с разработването на технология за преработка на концентрата, която ще позволи да се „отключи“ полезният компонент. Именно тази втора фаза обаче засега ще бъде замразена. Според канадците този компонент от проекта няма да е икономически изгоден при сегашните пазарни условия.

Забавяне има и по друг ключов проект на канадската компания – за разработване на златно находище край Крумовград. За него дружеството вече има концесия и одобрен доклад по ОВОС, но другите документи се бавят. Проектът едва ли ще започне преди втората половина на 2014 г., тъй като още през юли от дружеството казаха, че не очакват рязко увеличаване на капиталовите си разходи по проекта преди тази дата.

За третото тримесечие на 2013 г. DPM отчита загуба, отнасяща се до акционерите, в размер на 13.3 млн. долара спрямо 21.9 млн. долара печалба за същия период на 2012 г. Печалбата за първите девет месеца намалява до 3.3 млн. долара в сравнение с 39.7 млн. долара година по-рано. Спадът се дължи основно на по-слабите оперативни резултати в Армения и Намибия, докато резултатите в Челопеч остават стабилни.

По-малкото съдържание на полезни компоненти в рудата в Челопеч е било компенсирано с по-висок добив, става ясно от отчета. През миналата година „Дънди прешъс металс Челопеч“ приключи мащабен проект за разширение, с който производството се увеличи повече от два пъти до 2 млн. тона руда.

Leave a Comment