13 ноември: Циклон и цунами убиват 50 000 души в Бангладеш

На 13 ноември 1970 година мощен циклон и цунами връхлитат Бангладеш. Вследствие на стихията преди 43 години на днешния ден загиват 50 000 души. Това е един от най-смъртоносните природни катаклизми през миналия век.

13 ноември: Циклон и цунами убиват 50 000 души в Бангладеш

13 ноември: Циклон и цунами убиват 50 000 души в Бангладеш

В наши дни през уикенда друга природна стихия – тайфунът Хайян – опустоши голяма част от Филипините. По официални данни броят на жертвите вече е 1833 души. Други 84 са в неизвестност. По неофициални данни обаче жертвите са много повече – над 10 000.

Дали няма нещо знаково в този масов мор, причинен от природата точно през ноември?

Оцелелите филипинци говорят, че са преживели Края на света. Пълни с трупове улици, рухнали сгради, отломки, хаос, глад, жажда, опасност от епидемии, огромни опашки от хора, чакащи за евакуация, отчаяние в погледите, ужасяващи разкази за преживяното. Според британският вестник „Гардиън” най-лошо тепърва предстои в глобален план,

Първото бедствие, което ще погуби един милион души, може да се разрази още докато е живо нашето поколение. Неумолимото покачване на глобалния термометър е индикатор за най-страшното, което предстои. Циклоните, ураганите и тайфуните са феномени, които зависят от температурите. Те стават все по-опасни при покачването на температурите на моретата.

Но и без глобалното затопляне жертвите на природните стихии ще са повече, защото населението на света се увеличава на всеки 60 минути с 8000 души, в повечето случаи в развиващи се страни, около тропиците, където циклоните са сезонен феномен. Това означава, че тъй като там има повече хора, ще има и повече жертви на пътя на стихиите, посочва „Днес“ като цитира вестник „Гардиън”.

Leave a Comment