България ще получи 7 млрд. евро за земеделие за периода 2014 – 2020 г.

Младите фермери ще получават с 25% по-високи субсидии за период от 5 години

7 млрд. евро ще получи страната ни за земеделие през следващия програмен период на ЕС 2014 – 2020 г. Това стана ясно по време на форум, организиран от представителството на Европейската комисия у нас.
На форума участие са взели вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, евродепутатите Ивайло Калфин и Фелиз Хюсменова, както и председателят на Българската агенция за безопасност на храните Пламен Моллов.

България ще получи 7 млрд. евро за земеделие за периода 2014 - 2020 г.

България ще получи 7 млрд. евро за земеделие за периода 2014 – 2020 г.

Ивайло Калфин е заявил, че средствата са с 2 млрд. лв. повече спрямо тези, които страната ни е получила за периода 2007-2013 г. От тях 5,5 млрд. евро ще бъдат за директни плащания, а 1,5 млрд. евро ще са за програмата „Развитие на селските региони“.

Вицепремиерът Занаида Златанова е посочила, че увеличаването на средствата за земеделие е част от политиката на ЕС за сближаване нивата на субсидиите, които българските земеделски производители получават, със средните нива на плащанията в ЕС. Тя е призовала всички заинтересовани активно да търсят информация по отношение на европейските програми, защото правителството не може да разработи варианти за всеки конкретен случай.
Значително нововъведение е, че земеделски производители, получаващи директни плащания от над 150 хил. евро ще подлежат на ограничения за сумите над тази граница. Минималният размер е 5% от горницата над 150 хил. евро, но държавите могат да решат да повишат процента, съобщава „24 часа”.

Нововъведение в селскостопанската политика е, че младите фермери ще получават с 25% по-високи субсидии за период от 5 години. Освен това се предвижда да има публичен регистър на фермерите, които получават най-големите и средноголемите субсидии или участват в програмата за регионално развитие. Предвижда се част от директните плащания, отиващи за зърнопроизводители, овощари, животновъди и др., да се задържат. Задържаните средства ще служат за компенсации в случай на суша и природни бедствия, но ако през настоящата година не настъпят такива, то задържаните субсидии ще се преведат по сметките на земеделците за 2014-та.

Земеделските производители трябва да са подготвени, че Европа започва да ограничава бюджета си за земеделие. Очаква се през 2016 г. ЕС да преразгледа цялостния бюджет за периода 2014-2020 г. и ако има индикации, че икономическата конюнктура се подобрява, то е много вероятно да се увеличи размерът на европейските програми над този, който договаряме сега с Европейската комисия.

Leave a Comment