Пчеларите пред три проблема – малко пари, много лидери, монопол

Мария Габриел откри Международната конференция, два еврокомисаря поздравиха участниците
Мария Габриел и Етиен Брюно

Мария Габриел и Етиен Брюно, който е председател на Работната група за мед Copa-Cogeca

Три основни проблема очертаха нашите пчелари на Международната пчеларска конференция на тема „Пчеларският сектор в Европа: състояние и перспективи“, която се проведе вчера в „Гранд хотел София“ – малко пари, монопол при производството на пчелни майки и отводки, и разсейването на бранша в над 10 организации в страната. Конференцията бе открита от българския евродепутат Мария Габриел, а с видеозапис участниците бяха поздравени от еврокомисаря по здравеопазването Тонио Берг. Писмено приветствие бе отправено и от комисаря по земеделие и развитие на селските райони Дачиан Чолош. В конференцията взеха участие представители от Франция, Норвегия, Румъния и Люксембург, както и производители на мед от цялата страна.

Председателят на пловдивското пчеларско сдружение „Акация 1899“ Георги Тодоров призова председателите на многобройните организации в България да се срещнат и обединят, за да може интересите на бранша да са по-добре и ефективно защитени. Въпреки че в конферентната зала присъстваха повечето от тях, никой не изрази одобрение или несъгласие с предложението.

Възрастният пчелар от Несебър Кирил Киров, предложи браншът да влезе в същите схеми на правителството, в които са и тютюнопроизводителите. „Ние сме в задния двор“, каза с болка той. Общото мнение на пчеловъдите е, че Европейският съюз трябва да включи производителите на мед в схемите за директни плащания вместо в европейската пчеларска програма, по която предвидените годишни субсидии са 33.1 милиона евро.

Третият проблем, който бе акцентиран, е създаденият монопол в производството на отводки и пчелни майки. Известно е, че редовите пчелари нямат право да продават рояци, както и да закупуват пчелни майки от чужбина.

Лоши тенденции за бранша очерта председателят на Националния съюз на българските пчелари Михаил Михайлов. През 2007 г. в България е 38 000 пчелари, които през 2012 г. са намалели на 19 000. Преди 6 години те са отглеждали 720 000 пчелни семейства, които през миналата година са намалели на 530 000. Михаил Божилов от Българската агенция по безопасност на храните съобщи и данните за първото шестмесечие на 2013 г. Той посочи, че в България са преброени 551 031 пчелни семейства, които се развъждат в 8 597 стопанства. При 326 901 семейства е установен американски гнилец, 6 774 страдат от нозематоза.

 

Leave a Comment