ИПИ: България е пристрастена към дефицитното харчене

Страната ни се пристрастява към дефицитното харчене и това може да доведе до фалит, въпреки ниските нива на държавния дълг. Това е заявила на пресконференция под надслов „Икономика на здравия разум” главен икономист Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ).

България била пристрастена към дефицитното харчене

България била пристрастена към дефицитното харчене

Институтът е представил индексите за икономически растеж през тази година и от анализите става ясно, че макар в световната класация мястото на България да е задоволително спрямо всички страни от ЕС, ние сме почти винаги на дъното.
Като най-проблемни зони тазгодишното изследване експертите са определили корупцията и правото на собственост. В тези две области България традиционно дава ниски резултати, а понякога се забелязва и дори изоставане, пише „24 часа“.

Основните причини за лошите резултати са всички институции, които по една или друга причина отказват да направят реформите, смятат от ИПИ. Сред тях са Народното събрание с лобистките закони, изпълнителната власт с неясните харчове на публични средства, Съдебната система, която е твърде тромава.

От института са обрисували резултата от бездействието на институциите със снимка от протестите в столицата. Според тях за първи път от години хората не са поискали секторни промени, а развитие в цялостната политика на държавата.
Относно планирания растеж през следващата година от ИПИ са заявили, че той им се вижда доста оптимистичен и съдържа много проблеми. Един от най-сериозните е, че растежът в ЕС може да спре през 2014 година и дълговата криза да се възстанови.

Като способи за справяне с лошите икономически резултати ИПИ са посочили премахването на данък лихва, разбиване монопола на НЗОК, премахване на минималната работна заплата и минималния осигурителен доход. Според тях трябва да отпаднат и субсидиите за земеделието, железопътния транспорт и пощите. Подобряване на икономическото състояние би имало, ако се направи и 10% съкращение на разходите за администрацията.

Leave a Comment