Светослав Русалов: Оставяме 5% от площите незаети от 2014

Ще има две години гратисен срок за съобразяване с това условие, а след 2015 г. фермерът, който не се е съобразил, ще остане без директното плащане на декар

Светослав РусаловСветослав Русалов, председател на Управителния съвет на Съюза на зърнопроизводителите от Пловдив пред АгроПловдив

– Г-н Русалов, наскоро участвахте в обсъждането на т. нар. „зелени плащания“, които ще се прилагат през новия програмен период. Как протече то?

– Ден преди обсъждането, от Министерството на земеделието и храните ни представиха становището на България по отношение на селскостопанските практики в полза на климата. Или накратко казано, становището за бъдещите „зелени плащания“. То беше написано на „брюкселски език“, както се изрази зам.-министър Абазов. На другия ден държавата трябваше да изпрати становището, така че не разполагахме с достатъчно време.

– Какво е най-важното, което производителите трябва да знаят за тези плащания? Какви са изискванията?

– Зелените плащания ще се прилагат за всяко земеделско производство. Те представляват 30 процента над директните плащания и ще са ежегодни, каквито са преките субсидии от ЕС. За целта обаче фермерите трябва да спазват няколко условия. Най-генералното е, че ежегодно трябва да оставят незаети 5% от площите, които обработват. Към този процент влизат синори, живи плетове, угари, канавки, с които се очертават границите на имотите, дървета и т.н. Върху тези 5 % не бива да се отглеждат никакви земеделски култури. Те може да се засяват с букет от семена на диви цветя. Идеята е земеделието да стане екологично ориентирано, да осигуряваме оптимални условия на живот на птиците и дивите животни. Това е предложение идва лично от Дичиан Чолош, еврокомисарят по земеделие, и е възприето от всички държави членове на ЕС.

– В замяна на това ежегодно намаление на обработваните площи обаче фермерите ще получават 30% надплащане върху директните субсидии. Това свързано ли е с агроекологичната мярка? Тя ще отпадне ли?

– Не, тя остава и ще се прилага по Програмата за развитие на селските райони. „Зелените плащания“ всъщност са част от директните и са задължителни за всички фермери.

– Ако производителите не спазят условието и не оставят определените 5% земя да отпочиват, какво следва?

– В първите две години няма да има санкции. Това е срокът, в който производителите трябва да променят плановете си и да се приобщят към това ново изискване. След тези две години обаче тези, които не се съобразят с него, ще бъдат санкционирани. Те ще загубят напълно европейското подпомагане по директните плащания.

Споменахте, че трябва да се запазят синорите, канавките, блатата и т.н. около стопанисваните имоти. Това не са ли общински терени?

– Да, най-често са общински. За да може да влязат към 5-те процента необработваеми терени, ние ще трябва да сключваме договори с общините – ако въпросните зелени терени са общински. Или с държавата – ако са държавни.

Още: Светослав Русалов: Най-мощните търговци на препарати, торове и семена ще напуснат страната

Leave a Comment