28 ноември: Ян Хус е арестуван от Инквизицията
На 28 ноември 1414 г. Инквизицията арестува Ян Хус, а после година по-късно го изгаря на клада като еретик. Чешкият философ, мислител, проповедник и идеолог на чешката Реформация е национален герой на страната си.
За съжаление не се знае почти нищо за ранните му години, дори и рождената му дата се счита за преизчислена по други дати в живота му. Роден е в малкото чешко селце Хусинец в семейството на земеделец. От там идва по-късно и името му – Ян от Хусинец, съкратено по-късно на Ян Хус. Учил е в Пражкия университет, където за кратко време е бил преподавател, а после и свещеник.
Със своите проповеди и лекции пред студентите в Пражкия университет, Ян Хус става безспорен водач на чехите в борбата им срещу германското влияние и католическия клерикализъм. Той пише произведенията си на чешки език, съставя чешка граматика и превежда латинската библия Вулгата на чешки език. Под негово ръководство в Пражкия университет започва отстраняване на германските професори и замяната им с чешки, като това приключва с избирането на Ян Хус за негов ректор през 1409 г.
Католическата църква обаче счита неговите проповеди за еретични и поради това той е отлъчен от църквата, а по-късно изгорен на клада. Смъртта на Ян Хус разпалва войни, наречени Хусистки между 1419 и 1434 г.
Ян Хус остро критикува пороците на висшето германско духовенство. Изказва се против трупането на църковни богатства, като смята, че вечното спасение на хората зависи единствено от Божията воля. Затова търсещите спасение християни не се нуждаели от свещенослужители и особено от висша църковна йерархия. Ян Хус не признава папата за Божи наместник на земята и иска създаването на чешка национална църква, независима от папската курия.
Папството и германското духовенство не остават безучастни към набиращото подкрепа чешко национално движение. Ян Хус бива отлъчен от цъпквата и през 1412 г. е принуден да напусне Прага. Заради всички тези свои действия на днешния ден преди 600 години той е арестуван от Инквизицията, а две години по-късно е призован да се яви на съд пред Констанцкия събор в Германия където е осъден като еретик. Присъдата му е прочетена на 6 юли 1415 г. от Одоне Колона, бъдещия папа Марин V. Като еретик е изгорен на клада, която вече била приготвена на централния площад в града.
Когато го привързали за стълба и натрупали около него дървата за кладата, придружаващият го кардинал му предложил за последен път да се отрече от учението си. Ян Хус категорично отказал. Той остава верен на думите си, произнесени в една негова проповед: „Ако забележа в заповедите на папата нещо, противоречащо на истината, то аз никога няма да се подчиня, дори ако поставите пред мен огън, приготвен за изгаряне на тялото ми“.
След отказа му да се покае, палачът запалил кладата. Тъй като огънят не се разгорял бързо, една старица, случайно попаднала на мястото на екзекуцията, хвърлила няколко сухи съчки в огъня. Виждайки това, Ян Хус, чийто съзнателен живот преминал в защита на бедните, произнесъл знаменитата си фраза: „Sancta Simplicitas!”, или „О, свещена простота!“