Социолози: „Ако изборите са днес, БСП ще получи 21,3% от гласовете, а ГЕРБ 16,3%“
Според социологическо проучване на агенция „Сова Харис“, ако изборите бяха днес, БСП ще получи 21,3% от гласовете и ще разполага с 96 народни представители, а ГЕРБ ще има подкрепата на 16,3% от избирателите и ще има 74 депутати. Социологическото проучване е публикувано във в. „Преса“ и е направено през 21-27 ноември сред 1000 души.
В парламента ДПС ще има 25 депутати, Реформаторският блок – 19, „Атака“ – 12, „България без цензура“ – 14 – изчисленията са на база негласували над 40%, от които 22,4% не са решили за кого да гласуват.
Според социолога Васил Тончев от „Сова Харис“ след извънредните парламентарни избори на 12 май в страната се е установила устойчивост по отношение на електоралните предпочитания. Този период се е характеризирал с вълни от гражданско недоволство, яростно политическо недоволство, а фактите показват, че сме преминали през завършен етап на тази обществена криза.
По думите на специалиста нацията продължава да е разделена, но възможностите за диалог останали открити. Заслуга за това имали и двете страни. Временната развръзка на политическата ситуация е довела и до съществени изменения на електоралните предпочитания.
Най-значителният факт бил спадът в подкрепата за ГЕРБ с над 3%. БСП запазила нивото си от октомври, има повишаване на доверието към ДПС 2.1%, „Атака“ – 1.8% и с 1% по-високо доверие има „България без цензура“.
Личният рейтинг като цяло се запазва в класацията по доверие на най-изявените политици в публичното пространство. Има тенденция на спад в доверието в десния политически фактор, като най-отчетливо е към лицата, свързани с ГЕРБ. При лидера на ГЕРБ Бойко Борисов има спад на рейтинга с 6.9%. Най-съществен е отливът на доверие от президента Росен Плевнлиев – с 10%.
Понижение на одобрението има и при вицепрезидента Маргарита Попова, лидера на „България на гражданите“ Меглена Кунева и еврокомисаря Кристалина Георгиева. Според изследването на „Сова Харис“ „в положителен аспект“ най-чувствително печели премиерът Пламен Орешарски – 2.7%, лидерът на ДСП Лютви Местан добавя 1,9% към положителните оценки, а лидера на „Атака“ Волен Сидеров – 1,6%.
Доверието към институциите продължава да е ниско. За последния месец най-много от позитивното отношение е изгубила Българската православна църква – 10,6%. В изследването се коментира, че за първи път в годините на прехода правителството се ползва с по-голямо доверие – 29,8%, от президента – 25%.
Увеличаване на положителните оценки се наблюдава само при правителството и парламента – с по 0,7%, но и при тях нивата на недоверие са значително по-високи от тези на доверието. Спадът в доверието в съдебната система продължава, при полицията е с 4,9%, прокуратурата – 6,5%.