Само 30% от българите живеят добре, останалите са бедни и свръхбедни

Само 30 на сто от българите живеят поносимо, а останалите 70% са в графата “бедни и свръхбедни“. Печалните данни са били обявени от проф. дфн Георги Карасимеонов на форума „Политически дебати на тема: „Накъде върви България?“.  Тя се проведе днес в Националния пресклуб на БТА.

Само 30% от българите живеят добре, останалите 70% са бедни и свръхбедни

Само 30% от българите живеят добре, останалите 70% са бедни и свръхбедни

Участие в него са взели проф. дфн Георги Карасимеонов от Института за политически и правни изследвания, проф. дфн Петър-Емил Митев от Института за социални ценности и структури „Иван Хаджийски“, доц. дсн Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания и Живко Георгиев от „Галъп“.

Участниците са изразили своето мнение относно политическата криза в България. Те са посочили причините за изостреното положение в страната и предложиха „няколко възможни пътища“ за излизане от кризата.
Според д-р Пенчо Хубчев, представител на фондация „Фридрих Еберт“ трябва да се променят законите. Неговият призив към протестиращите е да започнат диалог с правителството и да кажат какви промени в законите искат. Той е призовал и правителството да се вслуша в обикновените граждани.

Проф. дфн Карасимеонов смята, че темата предполага задълбочен анализ, за да се види къде се намираме днес и от какво се нуждаем. По думите му всички посткомунистически държави ще трябва да преминат през “долината на плача“, а “Долината на плача“ за България се характеризира с морална криза на ценностите и с геополитическа криза.

Друг проблем у нас е липсата на пазарна конкуренция, изостаналост на икономиката, масовата дисквалификация на работна сила и социалната несправедливост.

По думите на проф. Дфн Петър-Емил Митев, политическият елит е достигнал патова ситуация. „Получава се спад на общото доверие в политическите институции. Българското общество преживява посттравматичен шок“, обобщи социологът.

Доц.дсн Огнян Минчев изказа становище, че кризата е причинена от специфична парадигма, а именно: „Преходът изисква реформи, осъществяването на тези реформи беше трудно. В България политическия преход зацикли“.

Според участниците във форума само постепенно могат да настъпят реформи в политическата система. Това ще се случи на базата на формиране на нов политически елит, който да не обслужва олигархията или чрез поява на истинска алтернатива.

Leave a Comment