Съдът окончателно: Дворецът „Кричим“ не е имот на Сакскобургготски

ВКС потвърди решението си от 2012 г., мотивирано с доказателства, че резиденцията е строена с пари на Интендантството

Дворецът КричимВърховният касационен съд излезе с окончателно решение за претенциите на фамилията Сакскобургготски върху двореца „Кричим“. Сагата с резиденцията продължи пет години. Съдиите отказаха да преразгледат решението си от 2012 г., което бе в полза на държавата като собственик. Така бившият премиер и лидер на партия НДСВ Симеон Сакскобурготски загуби окончателно спора за имота. Дворецът е построен с пари на интендантството в началото на миналия век, се казва в съобщение на сайта на съда.

На 6 юни тази година, съдът обяви, че ще обсъди искането на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок за възобновяване на делото за царската резиденция.

Спорът бе решен окончателно в полза на държавата през 2012 година, когато върховните магистрати потвърдиха решенията на Пловдивския окръжен съд и Пловдивския апелативен съд. Адвокатите на Сакскобургготски и сестра му обаче не се отказаха и внесоха във ВКС искане за преразглеждане на окончателното решение, защото са се сдобили с нов документ по казуса – Протокол от VI заседание на V Обикновено Народно събрание на Княжество България, проведено на 23.10.1887 год., с който се дава легално тълкуване на въпроса за характера на секретаря на Княза като държавен служител.

Съдът обаче не прие това доказателство и заяви, че документът „няма отношение по спора за собственост, разрешен по същество с решенията, чието отмяна се иска, нито по-конкретно с въпроса основанието за придобиване на правото на собственост от името и за сметка на Н.В .Царя“.

До момента със съдебни решения на царската фамилия са възстановени дворците „Врана“, „Царска Бистрица“ и „Ситняково“, две планински хижи в Рила и 16 хиляди декара гора.

 

Leave a Comment