Български ли са българските зеленчуци? Търговска верига налага чужди сортове
Ние сме били градинарите на Европа, нашите сортове са по-добри, твърди управител на фирма за производство на български семена
Популярна търговска верига налага вносни сортове зеленчуци. Как? Хипермаркетът подписва договорите за доставки с производители, а сред условията е и това зеленчуците да са от точно упоменати в документа сортове. Сред тях няма нито един български. Ето така западните вериги ни налагат чужди вкусове и изместват традиционните български сортове. Това съобщи Ради Радев, управител на пловдивския завод за производство на разсади на фирма „Полимекс“.
Заводът създава разсади по поръчка на клиентите, които осигуряват и семената. Ради Радев твърди, че
повечето производители носят в завода вносни сортове
– холандски, японски, сръбски и други.
Според него има само 4 наши сорта, които са
незаменими и вносните не мога да ги изместят. Това са Куртовската капия, българският розов домат, зелето Кьосе и Старозагорският праз Камуш. Големият проблем на зеленчукопроизводството е, че почти няма развито семепроизводство на български сортове.
„Когато се повдигне въпросът, че в българските магазини трябва да има български плодове и зеленчуци и в родните консерви да са вложени родни суровини, става интересно“, смята Радев.
Това, че даден зеленчук е произведен в България, не значи че е български.
На пазара може да видите пипер Слонско ухо, чужда селекция, но произведен у нас и прочутата ни Куртовска капия 1619 – наш сорт, но отгледан в Турция.
„Българските сортове са по-предпочитани от производителите, защото са селектирани според вкуса на българина. Те са по-устойчиви на заболявания и се търсят“, твърди Иван Филипов, управител на „Биосем България“. Фирмата произвежда биологични семена на зеленчуци в землището на село Стряма, Пловдивско от 10 години. Освен че създава размножителен материал от познати стари сортове, предприятието утвърждава и нови сортове.
„Имаме редовни клиенти, които купуват Сиврия, Куртовска капия, Златен медал, Чорбаджийски – от пиперите, Идеал, Триумф, Биволско сърце, Червен едър и Розов едър – от доматите, както и създадените от нас Сабрина, Джесика, Ванеса, Биосем България. От краставиците се търсят родните Гергана и Тимур – къса краставица.“
Иван Филипов вярва, че българските сортове имат бъдеще. „Ние сме били градинарите на Европа.
Израел е разработил селекциите си на база на старите български сортове“,
обяснява той.
Цената също не е за пренебрегване. Българските семена са около 10 пъти по-евтини, даде пример със сортове домати Иван Филипов. При някои вносни хибриди цената на едно семе надхвърля 2 лева, докато родните са по 20-30 стотинки.
koi kazva 4e sqva bg semina……
daji tazi 4ystka ne e kyrtovska kapiq koqto e na kartinata po gore
tovaeot bratqta sarbi…..
istenskata 4yshka se sqvashe prez 90 g
Купувайте само българска стока, български сортове зеленчук.