ЕВН пита регулатора: Купуваме тока за 107 лв., продаваме го за 87. Възможно ли е?
Дружеството изрази силната си изненада от новите цени, като предупреди, че те ще дебалансират енергийната система
EВН България внесе в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) възражение срещу проекта за решение за нови цени от 1 януари 2014 г. Проектът предвижда трето поред намаление на цената на електроенергията за последните 10 месеца (от 5 март 2013, от 1 август 2013 и предстоящото от 1 януари 2014 г.). Въпреки че решението е обявено от Регулатора като поредна стъпка към стабилизиране на системата, то на практика води до още по-голямо дебалансиране в енергийния сектор и дискриминация на едни и същи участници в него. Поредното намаление на цените е отново за сметка главно на последните звена в системата – ЕРП и Крайни снабдители (EВН България Електроразпределение и EВН България Електроснабдяване).
С предложените в проекта цени общото увеличение на цените на електроенергията от приватизацията на ЕРП-тата през 2006 г. досега ще бъде 45%: 36,4% са към Национална електрическа компания (НЕК) и производителите на електроенергия, 7,5% – директно към държавния бюджет чрез ДДС, докато увеличението за дружествата на EВН България през тези години e едва 1,1 %.
С оглед на това
проектът на ДКЕВР повдига следните въпроси:
o Дали е възможно да се говори за стабилизиране на системата при създаване на следния парадокс: С новото решение ДКЕВР задължава EВН България да плаща цена за енергия и пренос на НЕК и ЕСО от 107,34 лв. за МВтч., а да я продава на битовите клиенти като нощна енергия за 86,76 лв. за МВтч.
o Дали последните ценови решения целят стабилизиране на цялата система или само на определена компания? Като се има предвид, че делът на ЕРП-тата в общата цена от тяхната приватизация досега бе силно намален:
o 2005: ЕРП 22,8%, НЕК и производители 77,2%
o 2014: ЕРП 16,6%, НЕК и производители 83,4%
o Проектът на ДКЕВР е формулиран на базата на становище на Научно–техническия съюз на енергетиците в България, входирано в ДКЕВР на 18.12.2013 г., което никой никъде не е виждал. Според това „независимо“ становище технологичните разходи на ЕVN България са 8% при реални – 11%. Остава въпросът как и на базата на какви данни е направена тази оценка?
o Защо в трето поред ценово решение се игнорират некомпенсираните разходи на дружествата за изкупуване на енергия от ВЕИ?
o Защо в проекта не са включени предстоящите разходи за балансираща енергия, които ще се поемат от Крайните снабдители?
o Защо ДКЕВР предвижда нов инвестиционен и технологичен одит на ЕРП-тата едва след като Комисията вече обяви проекта на нови цени, когато нормалната практика изисква обратното – цените да се формират на базата на такъв одит?
EВН България изразява силната си изненада, че ДКЕВР взема такова тежко решение, без да се консултира с всички засегнати страни.