Незаконно придобити имоти за 1 млрд. лв. на Александър Томов, Алексей Петров и други под запор

Комисията е установила, че Валентин Димитров – Топлото притежава имущество за 5.1 милиона лева

Пламен ГеоргиевКомисията за отнемане на незаконно придобито имущество е направила запор на имоти и пари на стойност 1 милиард лева, съобщи тази вечер шефа на ведомството Пламен Георгиев в „Лице в лице“.

Описано и запорирано е имущество за 3.7 млн. лв., което е собственост на бившия шеф на софийската Топлофикация Валентин Димитров -Топлото. Отделно от това на името на неговата покойна вече майка се водят други имоти, оценени за 2.4 милиона. За тях също няма установен законен източник на доходи. „При Топлото са открити собствености за общо 5.1 млн. лв.“, посочи Георгиев.

Бившият червен вицепремиер в правителството на Попов – Александър Томов, е с описано имущество за 820 000 лева. Комисията има право да продава незаконно придобити собствености едва след като има доказано на последна съдебна инстанция престъпление. В случая с Томов делата продължават.

За над 4 милиона лева са запорираните сгради на братя Галеви. Те не се водят на тяхно име, но Комисията доказва пред съда, че офшорка в Кипър, която е официалния им притежател, е на името на подставено лице, зад което стоят именно те.

Имоти за 2.2 милиона лева,собственост на Алексей Петров – Трактора, също чакат съдебно решение, за да бъдат отнети в полза на държавата. При бившия депутат Цветелин Кънчев запорът е за 1.1 милиона лева, а при Златомир Иванов- Баретата за 149 000 лева.

За пръв път инспекторите от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество работят в екип с прокурори при проверките на имуществото на Богомил Манчев. „Там обстановката е усложнена – има много фирми, в много държави“, уточни Пламен Георгиев. Проверката не е приключила.

Не е приключила и проверката на доходите и имотите на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.

По новия закон, комисията може да отнема имоти само ако при ревизията в рамките на 10-годишен период установи разлика от минимум 250 000 лева между доходите на едно лице и стойността на имуществото му. В предишния закон тази сума е била 60 000 лева. Пламен Георгиев съобщи, че е внесъл искане при правосъдния министър таванът да падне на 120 000 лева. (Във Великобритания например недоказани доходи от 10 000 лири стерлинги вече е предмет на разследване, уточни директорът.)

През 2013 г. комисията е отнела имущество за 12.6 милиона лева. В момента се изчаква решение на Върховния касационен съд относно връзката между престъплението и имуществото. Има питане от засегнати страни дали човек с присъда, за който е установено, че е извършил престъпление за определена сума, трябва да отговаря с имуществото си за 10-годишен период, или само за сумата, за която е осъден.

Пламен Георгиев уточни, че инспекторите от комисията работят по сигнали от прокуратурата, а рядко и от митническите служби, които са установили престъпление за над 150 000 лева.

 

 

Leave a Comment