15 януари: Открит е Британският музей, в който на щат работят и 6 котки
На 15 януари 1759 г. е открит Британският музей в Лондон. Смята се, че той е един от най-старите, най-големите и най-богати музеи в света.
Британският музей възниква, когато през 1753 г. доктор Ханс Слоън преотстъпва на Великобритания огромната си колекция. Той е бил лекар и учен и е събирал литература и изкуство. Парламентът решава да съхранява тази колекция под името „Британски музей“. Тогава той се е помещавал в къща на име Мотагю Хаус в лондонския квартал Блумсбъри и отваря вратите си на 15 януари 1759 г.
Поради непрекъснато нарастващия обем на колекцията, а също и поради големия брой посетители, през 1824 г. е решено музеят да се премести в нова, по-голяма, специално построена за него сграда. Тя е в типичен гръцки стил и е завършена през 1848 г. Неин архитект е Роберт Смърк. Музеят се разпростира върху 13,5 акра, осигурява работа на 1200 човека, а през салоните му годишно преминават между 6 и 8 милиона посетители.
Планирането на вътрешния двор на музея, който обхваща читалнята на някогашната Британска библиотека, е направено от известния съвременен архитект Норман Фостър. Покривът на вътрешния двор е от стъкло и стомана, която се състои от 1656 двойки стъклени плоскости и е поставена през 2000 г. Вътрешният двор има площ 7100 кв. м и е най-големият покрит площад в Европа.
Музеят показва днес около 6 милиона екземпляра, които документират културната история на човечеството от най-стари времена до днешния ден. Неизброими съкровища са изложени в музея – саркофази, мумии и статуи, сред които и тази на фараона Рамзес II от Египет, известният Розетски камък, който помогнал на Жан-Франсоа Шамполион да разчете йероглифите, релефни гравюри от Асирия, мраморни останки от Партенона в Атина, гръцки статуи, артефакти от цял свят. Неслучайно и целта на музея е да разкрива пред очите на своите посетители антики и предмети на изкуството, създадени от древни и съвременни култури. Поради липса на място складовете му също са препълнени с произведения на изкуството.
В Британския музей се намира и нашето т. нар. „Лондонско” Четвероевангелие на Иван Александър. Книгата съдържа 268 пергаментови листа с текста на четирите евангелия. Украсена с 366 многоцветни миниатюри, тя е един от най-разкошните световни писмени паметници.
В библиотеката на Британския музей се намират повече от 7 млн. печатни книги, около 105 хиляди ръкописа, повече от 3 хиляди папируса. Тя е част от Британската библиотека. Първоначално е открит като сбирка на находки от Древен Египет, Древна Гърция, Асирия и други страни. Днес колекциите му обхващат период от античността, Средновековието и Ренесанса. В музея има много рисунки, гравюри, медали, монети и книги от различни епохи. От 1926 г. Британският музей издава списанието „British Museum Quarterly“.
Входът за Британския музей е безплатен, а наред с хилядите служители, на щат в музея се водят 6 котки, които да ловят мишки.
Обширната етнографска колекция на Британския музей съдържа паметници на културата от Африка, Океания, Южна и Северна Америка, Азия и Европа.