16 януари: В САЩ е въведен сухият режим
На 16 януари 1920 г. САЩ официално налагат сух режим, с който търговията, производството и транспортирането на алкохол на територията на всички щати става абсолютно забранено. Това става като Сенатът приема 18-ата поправка във федералната конституция на САЩ.
Именно сухият режим ражда и най-големите гангстери като Ал Капоне и Бъгс Морган, които натрупват милиони от контрабанда на уиски и бира.
Най-глупавият закон в историята на САЩ слага началото на най-интересния и кърваво-романтичен период в света на организираната престъпност.
В правото за „сух режим” се използва терминът „прохибиция” (от латинското “prohibitio” и английското “prohibition”), който означава пълна или частична забрана за производство и продажба на алкохолни напитки.
Никой не може да даде смислен отговор на въпроса кому е нужен този нов режим. Главни подстрекатели и поддръжници на прохибицията са американските религиозни пуритани начело с някои фанатизирани феминистки движения. Според тях това е единственият начин обществото да се справи с редовните пиянски изцепки на имигрантите-бачкатори. Расистите от Ку Клукс Клан са едни от най-яростните привърженици на Сухия режим. През 1920 организацията се радва на негласната подкрепа на тогавашния президент Удроу Уилсън, който откровено не харесва черни и пришълци.
Ефектът след въвеждането на забраната е точно обратен – потичат реки от нелегален алкохол, хората започват да пият ментета, новодошлите маси се обединяват в престъпни групи, а криминали като Алфонсо Капоне и Чарли Лучано стават повече от важни. Раждат се мощни престъпни организации на етнически принцип. По улиците се стреля на месо. Коза Ностра се превръща от квартална сицилианска банда в гигантски престъпен синдикат, а корупцията – в начин на живот за политици и чиновници
До средата на 1920-а са откраднати над 200 милиона литра чист промишлен спирт. Малко известен факт е, че, вбесено от това посегателство, федералното правителство нарежда да бъдат отровени всички продукти (например някои бои), от които може да се извлича спирт в големи количества. В тях нарочно се добавят ацетон, бензол, кадмий, камфор, карболова киселина, хлороформ, етер, формалдехид, газолин, йод, керосин, живачни соли, хинин и цинк, които се отделят твърде сложно от спирта.
Скоро след началото на тази убийствена кампания 31 души се натравят до смърт само по коледните празници. Правителството не пази в тайна мерките с цел превенция, но до края на режима през 1933-а от отровите в спирта умират над 10 000 души. В това число не влизат натровените с некачествен метилов алкохол и застреляните в гангстерските войни. Ослепелите и парализираните са хиляди.
Икономиката на САЩ губи чудовищни пари от данъци. Най-добре в ситуацията се ориентира Ал Капоне, който покрай нелегалното производство и търговия с алкохол печели чисти 60 000 000 долара на година. За сравнение по това време обикновен работник едва събира 1000 долара за 12 месеца.
Има и такива смешно-абсурдни случки като тази, че съдебни заседатели по дело за трафик на алкохол в Лос Анджелис са подведени под отговорност, защото са изпили доказателството. Оправданието им е, че са проверявали дали течността съдържа алкохол и след многократно преглъщане заключението е, че съдържа. Обвиняемият обаче е оправдан, защото от доказателството срещу него не остава и капка.
По време на забраната има истински бум на разходките с кораби, които се рекламират като „пътешествие доникъде”. В момента, в който корабът навлезе в международни води, започва да се върти в кръг, а пасажерите се отдават на нечовешко легално къркане. Всички се връщат с морска болест.
Консумацията на алкохол по време на Сухия режим всъщност не е незаконна, но всичко останало, свързано с неговото производство и разпространение, е
Семейството на бъдещия най-известен застрелян президент Джон Кенеди също трупа сериозно състояние от контрабанда на алкохол.
Сухият режим е отменен на 5 декември 1933 година с подписа на новоизбрания президент Франклин Рузвелт. Най-голямото недоразумение в историята на САЩ продължава 13 години, 10 месеца, 19 дни, 17 часа и 32 минути.
Накрая Рузвелт казва: „Това, от което Америка има нужда в този момент, е питие!”
78 години по-късно в някои области на САЩ алкохолът продължава да е забранен.