Голяма част от запасите от мед в пчелните семейства са изразходени заради топлата зима
Заради топлата зима и почти пролетните температури през януари, голяма част от медовите запаси в пчелните семейства са изразходени. Според пчеларите положението сега изглежда така, както при нормални климатични условия през месец март. Това е заявил пред БНР председателят на Сдружението на пчеларите в област Смолян Иван Бялков. По думите му миналата година е била една от малкото с добър медодобив.
В предишните години средният добив на кошер в регион Смолян е бил около 15 кг на пчелно семейство. Миналата година средният добив беше около 30 кг. – нещо, което в близките 10 години не се е случвало.
„Застъпилата есен и сега зимата с тези положителни температури не са най-доброто нещо за зимуването на пчелните семейства в смисъл такъв, че пчелите над 8-10 градуса по Целзий дневна температура излизат от кошера, облитат, но навън няма какво да намерят, т.е. изразходват енергия, консумират запасите, а не носят в кошера, следствие, на което вече има изразходвани зимни запаси и колегите пчелари трябва да обърнат сериозно внимание да си проверят пчелните семейства и да направят спасително подхранване“, обяснява Иван Бялков.
Според Надежда Митева, член на УС на Сдружението на пчеларите, зимната суша може да предизвика слаба година. Близките й отглеждат 300 пчелни семейства като едва 15% от тях са в Родопите, а останалите в Средна гора, тъй като добивите там са значително по-високи.
„Когато е студено, пчелите разходват около 800 гр. мед на месец, за да се топлят и поддържат живи. Докато когато времето е топло, ежедневно излизат на полети и консумацията на мед се увеличава в пъти. Освен това затоплянето на времето ги подлъгва да отглеждат пило, а това вече изисква поддържане на една температура от 34-35 градуса в кошера и хранене на това поколение и това вече прогресивно използва хранителните им запаси“, обяснява специалистката.