Чужденците купуват земя, ако са живели 3 години в България

Принципът на уседналост все още е законопроект

земеделска земя„Гражданин на ЕС, който иска да купи земя, трябва поне 3 години да е пребивавал в България. Причината да се прави тази стъпка е, че ние искаме да сме сигурни, че тези, които купуват земя, ще се заемат с нейната обработка”, обясни пред bTV Светла Бъчварова,  председател на парламентарната комисия по земеделие.

Червените депутати са убедени, че ограничителни мерки трябва да има и вече се подготвят спешни законодателни промени. Въвежда се така нареченият принцип на уседналост.

Предвидените ограничения лесно могат да бъдат преодолени с регистрирането на българска фирма. Това е вратичка в закона, която чужденците използваха още, когато мораториумът беше в сила.

От 1 януари пазарът ни е отворен и достъпен за европейските граждани, но интерес към сключването на сделки няма, твърдят собствениците на земи.

„Това не оказа никакво съществено влияние на пазара към момента. Напълно без основания бяха притесненията, че едва ли не ще има опашка от чужденци, наредени на границата на България, които да чакат на 1 януари и да купят земеделска земя. Не, не е така”, казва Борислав Петков, председател на Българска асоциация на собствениците на земеделски земи.

 

Leave a Comment