Само ние и Бангладеш имаме Държавна комисия по борси и тържища
Навсякъде тържищата са подчинени на общините, а стоковите и фондовите борси – на държавата
Закриването на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ) на практика няма да доведе до отмяна на функциите ѝ. Тя ще се превърне в дирекция или отдел към Министерството на икономиката и енергетиката, но ще продължи да действа на стария си адрес. Лицензионните режими и контролът ще се запазят.
АгроПловдив потърси за коментар на подготвените промени в Закона за стокови борси и тържища изпълнителните директори на Пловдивска стокова борса Красимир Давчев и на стоково тържище „Родопи-95“ Христо Панайотов.
Красимир Давчев: Вместо важните промени, които чакаме, 10 души ще бъдат съкратени
Няма нищо фатално в закриването на ДКСБТ. Правил съм проучване, че само в България и в Бангладеш има държавни комисии, които обединяват под една шапка стоковите борси и тържища. Навсякъде по света тържищата са на подчинение на общините, в които се намират. А стоковите борси заедно с фондовите борси се следят от държавна комисия. Законопроектът не предвижда такива промени. В него е заложено съставът на ДКСБТ да бъде съкратен от 29 на 20 служителя, а сегашната комисия да се ръководи генерално от икономическия министър вместо от председателя. Промяната ще е структурна, а не фундаментална. Десет човека ще бъдат съкратени и толкоз.
В момента държавната комисия следи дейностите на 3-те стокови борси – Пловдивската (тя първа в страната получи лиценз), Русенската и Софийската. Отговаря за 82 стокови тържища, за 4 пазари на производители – в Огняново, Сливен, Кърджали и Братя Даскалови, а също и за по-големите складове.
За нас по-съществената промяна, за която се борим от 6-7 месеца, е да се промени Законът за обществените поръчки, така че да се отвори възможността на борсите да се търгуват оферти за борсови стоки без предварителни обявления. В момента ние сме ограничени и само 9 позиции могат да се оферират на борсите. Четири европейски директиви изискват да променим Закона за обществените поръчки, но не се предприема нищо в тази посока.
Христо Панайотов: Контролът на сегашната комисия трябва да остане, иначе ще е ад
Не съм сигурен, че закриването на държавната комисия е правилно решение. Тя изпълняваше контролни функции, без които в търговията щеше да е ад.
Една от главните ѝ задачи бе да следи за произхода на стоките, а също и за качеството. Инспекторите от комисията бяха като трън в очите на собствениците на складове, които официално са регистрирани като логистични центрове. Тези, които търгуваха контрабандно внесени продукти, имаха от какво да се страхуват. Инспекторите следяха и за санитарно-хигиенните изисквания и при нарушения глобяваха. Дано тази дейност се запази и след претопяването на комисията в министерството.