Цените на жилищата се стабилизират, търсят се големи апартаменти
Сделките с имоти са нараснали с 9% през миналата в сравнение с 2012 г. В София покачването е с 10%, в Бургас и Варна отчитат 13-14, а в Пловдив – дори 15 на сто, коментира Калоян Богданов от „Адрес“. Увеличава се интересът към по-големи апартаменти – двойно повече сделки има с тристайни жилища.
Стабилизиране на цените на жилищните имоти и дори лек ръст от 1-3% отчитат още от „Адрес“ в София, Велико Търново, Стара Загора, Благоевград. 83% от купувачите отиват на сделка за жилищни нужди. Правят се и много по-малко огледи, като времето за покупко-продажба вече е около 2 седмици – рядко месец.
Според Богданов с половин заплата вече може да се изплаща жилище на кредит за 20 години, сочат данните на за миналата година. Наблюденията са на базата на средна работна заплата от около 800 лв., от която 49% месечно отиват за погасяване на вноската за апартамент от 60 квадрата. „За сравнение преди около 10-12 години се е стигало и до вноска от 120% върху средна заплата от 360 лв.“,
Покачване на цените и през тази година е една от тенденциите, които брокерите очакват да се запазят. Именно това е причината българи, живеещи в чужбина, да се интересуват от покупка на жилище – това се очертава като втора основна тенденция.
Това са предимно работещи в Италия и Испания, които искали да са подготвени за евентуално завръщане у нас. „Става дума за хора, които са излезли от малки градове и села и сега искат да се установят в голям град като София, Варна, Бургас и Стара Загора. И са чули, че цените спират да падат“, коментира още Богданов.
Интересът е от 50-годишни купувачи, които имат спестени 35 хил.-50 хил. евро и търсят да купят имот за 40 хил. до 60 хил. евро. Банките пък били отворени към такива клиенти и признавали доходите им в чужбина. Събужда се и интересът към покупка на жилище на зелено – в малки кооперации с до 10 апартамента. Най-масовата отстъпка от офертната цена до тази на сделката е 2000 евро – в 33% от случаите. В 10 на сто от сделките отстъпката е над 10 хил. евро.
Бежанската вълна пък е раздвижила пазара на наеми – търсенето е било за 300 лв. на месец.