6 февруари: Триметрова вълна потопи село Бисер

На 6 февруари 2012 г. рано сутринта се къса стената стената на язовир „Иваново” и триметрова вълна залива село Бисер, което се намира на около 10 километра надолу по течението на изтичащата от язовира река Бисерска. Водата потапя първите етажи на къщите, а много от тях се срутват. Наводнението взима 11 жертви в Южна България, четирима от които са от Бисер. Потопът удави много домашни животни и остави без дом десетки семейства.

6 февруари: Триметрова вълна залива село Бисер

6 февруари: Триметрова вълна залива село Бисер

Две години след опустошителното наводнение в село Бисер 21 къщи чакат да бъдат възстановени. Виновни за инцидента все още няма, разследването на военната прокуратура в Пловдив продължава.

От 2003 г. тече спор кой отговаря за стопанисването на язовир „Иваново“, който се намира се на територията на Община Харманли, но водата от басейна се използва с предимство като противопожарен резервоар за вода заради разположен в съседство военен стрелкови полигон. През 2009 г. Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури уведомява Областната администрация в Хасково за установен силен теч от стената на язовир „Иваново“.

На следващия ден е съобщено за възможността втора язовирна стена да се спука, но това за щастие не се случва. От медиите става ясно, че по стената на яз. „Иваново“ е имало пукнатини още през 2006 г., но не са предприети мерки заради спорове относно собствеността на язовира и прехвърляне на отговорност между Министерството на отбраната, Община Харманли и областната администрация в Хасковско.

6 февруари: Триметрова вълна залива село Бисер

6 февруари: Триметрова вълна залива село Бисер

Еврокомисарят по бедствията и авариите Кристалина Георгиева пристига на мястото, където заедно с тогавашния премиер Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев се запознава с нанесените от бедствието щети. Заедно със средствата, отпуснати от държавата, кампании по набиране на дарения и подпомагане на пострадалите се извършват от граждани, организации и учреждения.

Правителството обявява, че контролът над всички язовири в България преминава към държавното предприятие „Язовири и каскади“. 8 февруари е обявен за ден на национален траур. Българските власти искат от ЕС помощ чрез механизма на ЕС за гражданска защита.

Две години след трагедията с наводнението в Бисер, 21 семейства все още чакат обещания от държавата нов дом. Причината – отпуснатите пари стигат за построяването само на 34 къщи, тъй като собствениците на отнесени от водите по-големи постройки не са съгласни да им се направят малки едноетажни къщи, еднакви за всички.

Рухналите къщи в с. Бисер

Рухналите къщи в с. Бисер

От 56 разрушени къщи в Бисер, само една била застрахована. На останалите 55 бездомни семейства държавата обеща да построи нови домове.
Хората с големи къщи се почувствали ощетени от идеята да се строят малки къщи за всички и натиснали властите да променят критериите за раздаване на пари.

Въпреки трагедията, и сега почти никой от селото не е застраховал къщата си. Две години след трагедията в село Бисер има необичайно висока смъртност и много хора развиват болести, които често се отключват след стрес – диабет, високо кръвно, инсулт.

Една от причините за мащабите на трагедията беше затлаченото с боклуци коритото на реката в Бисер. Въпреки това и днес хората продължават да изхвърлят отпадъците си в деретата на Бисерска. Дори строителните отпадъци от разрушените къщи се изсипват в коритото на реката.

Виновни за инцидента все още няма, разследването на военната прокуратура в Пловдив продължава.

Днес жителите на селото ще отбележат с панихида паметта на загиналите. За здравето на оцелелите пък ще бъде даден курбан.

1 Comment

  1. Йордан Георгиев каза:

    Две години след наваднението в с.Бисер се разбра, че проблемът за възстановяване на последствията не само, че не е решен, но се добавя още един проблем, разделението на хората в селото. Това показва, че държавата няма адекватна политика и национална стратегия за барба с бедствия е аварии която да отговаря на очакванията на обществото. Това е така защото няма задълбочен системен анализ от БАН и специализираните институти имащи отношение към тези въпроси.По цял свят това е нормалната практика. след този анализ да се пристъпи към решаване на проблема като се създаде нова стратегия за борба с кризите и бедствията и изменения в критичната инфраструктура. Да се заложе на превенцията и готовността за борба с бедствия, защото борбата с бедствия и аварии е основен приоритет на държавата. В стратегията обаче е записано, че основна работа на държавата е отстраняване на последствията.

Leave a Comment