Кредитите ще се оскъпяват според пазарния индекс
Лихвата по кредити да се изчислява според пазарен индекс, да отпадне таксата за предсрочно погасяване след първата година, да няма дребен шрифт в договорите. Това са част от предложенията за промени в Закона за потребителския кредит на депутати от ДПС и БСП. Те бяха приети на първо четене в комисията по бюджет и финанси, съобщава „24 часа“.
Един от вносителите – шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС, обясни, че ще направят някои корекции в текстове преди второто четене. Но бе категоричен, че няма да отстъпят от основните си предложения въпреки резервите на БНБ и на банкерите.
Какво предвиждат промените?
Договорът без дребен шрифт
Записано е, че договорът за кредит трябва да е в писмена форма и всичките му елементи да са с еднакъв шрифт, не по-малък от 12 пункта.
Край на едностранното вдигане на лихвите
Въвежда се нов текст, според който едностранната промяна на общите разходи по кредита се допуска само когато са налице едновременно две условия. Първо, в договора за кредит изрично е предвидена възможност за увеличаване и за намаляване. И второ, обстоятелствата за промяната са описани, обосновани са обективно и не зависят от волята на кредитора.
Премахват таксите
Кредиторът няма право на обезщетение или неустойка при предсрочно погасяване на жилищните ипотечни кредити след изтичане на 1 г. от усвояването му, предвиждат промените. През първата година таксата не може да е по-висока от 1%. Предвижда се премахване и на други такси – за одобрение, усвояване, управление.
Лихвата ще е според пазарен индекс
Кредиторите ще трябва да определят референтен лихвен процент, който е база за изчисляване на лихвата. Според вносителите това трябва да е пазарно определян индекс LIBOR, EUROBOR, SOFIBOR, комбинация от тях и/или индикатори, публикувани от БНБ и НСИ. Всеки ще обявява методиката си. Освен променлив компонент лихвата ще съдържа и фиксирана надбавка, която няма да се променя за целия срок на договора.
Два варианта за жилищен ипотечен кредит
При единия от тях, ако взелият го не може да го изплаща, кредитната институция му взема жилището, но той повече не дължи нищо, независимо на каква цена е бил продаден имотът. В този случай лихвата се очаква да е по-висока. В другия случай ще се прилага сегашната практика, при която е възможно и след продажбата на ипотекирания имот, потребителят все още да има дългове към банката.
При затруднения
В едномесечен срок от обявяване на кредита за предсрочно изискуем кредиторът може да предприема действия по принудително изпълнение по реда на глава тридесет и седма от Гражданския процесуалния кодекс, предвиждат промените. Очаква се обаче текстът да се промени.
Промените – само за новите кредити
В случай че бъдат приети промените в закона, те няма да важат със задна дата за вече действащите кредити, а ще се прилагат само за договорите, сключени след влизането му в сила.
В проекта за промени е предвидено, че законът влиза в сила три месеца след обнародването му. Според вносителите това време е достатъчно банките да се подготвят и пренастроят да работят по новия начин.