Владимир Каролев обиди грозно професорите в „Референдум“ по БНТ

Владимир КаролевНевъздържаното поведение на Владимир Каролев в предаването „Референдум“ по БНТ не донесе позитивни нагласи на публиката по темата дали да се премахне плоския данък и да се въведе подоходно облагане. Каролев, заедно с икономистите Георги Ганев и Георги Ангелов поддържаха тезата, че плоският данък не бива да се пипа, защото падането му ще донесе негативи за приходната част на бюджета. Срещу тях бяха проф. Боян Дуранкев, проф. Духомир Минев и проф. Гарабед Минасян с обратната позиция.

Каролев, който е финансов експерт и консултант по инвестиции, не спря да репликира противниците си, а в края на дискусията премина и към директни обиди. Това се случи, когато проф. Боян Дуранкев цитира „Цената на неравенството“ и нобелиста Джоузеф Стиглиц.

Каролев поиска да разбере къде в книгата „която аз съм чел преди вас“ Стиглиц пише нещо за плоския данък. След няколко разменени реплики, той каза, че е благодарен за това, че няма научна степен и че не би искал да бъде професор в България, като гледа нивото на опонентите си. В един момент Каролев премина към подхвърляния от рода: „Омръзна ми да ви слушам глупостите! Вие (обръщението му бе към преподавателя в УНСС проф. Дуранкев) имате нулева репутация в света! Посочете ми една ваша публикация в чуждо издание! Не ме интересува, че сте професор!“

Водещата Добрина Чешмеджиева се опита да заглуши думите му, като говореше заедно с него, но Каролев не се успокои и докато не изказа мнението си за българските професори икономисти не спря да говори.

В резултат на едночасовата дискусия съпроводена от постоянни прекъсвания и повишен тон, зрителското гласуване в края на предаването показа, че тези, които искат да отпадне плоския данък са се увеличили с 5%.

Най-разбираемият и логичен довод за запазването на сега действащия налог даде Георги Ангелов. Той посочи, че в страната има 2 милиона работещи. Огромната част от населението е или безработно или в пенсионна възраст. Тези хора не се облагат и техните доходи няма да се повлияят от налагането на прогресивно облагане. Именно това е същественият проблем на страната – огромният брой неквалифицирани безработни, според Ангелов. Той посочи още, че преди въвеждането на плоския данък богатите хора са криели доходите си. И даде за пример 2001 и 2012 г. През първата едва 8 човека са обявили доходи над 1 милион лева. А миналата година техният брой е бил 227.

Проф. Дуранкев пък смята, че плоският данък е любим на олигарсите. Средната работна заплата в България е 778 лева според статистиката, посочи той. И вметна, че в същото време в страната има мениджъри, които получават на ден по 1500 лева, а някои финансисти имат на разположение по 6000 лева дневно. Проф. Дуранкев извади и други смущаващи цифри без да посочи източник. Той информира, че през 1990 г. разликата в доходите между работници и мениджъри е била 1 към 12, докато в момента вече е 1 към 64.

Leave a Comment