Вариант I на ПРСР: До 3 млн. евро за оборудване на ферми, предприятия и за поливни системи
За 40 групи производители са предвидени по 400 000 евро максимум, за неземеделски дейности в селските райони – 300 000 евро през целия период
Първият вариант на новата Програма за развитие на селските райони бе представен днес на пресконференция. Той предвижда максимална помощ от 3 млн. евро за целия период на един кандидат. Сумата е за инвестиции в стопанствата, в предприятията от хранително-вкусовата промишленост и в поливно-отводнителни системи. Очаква се 3550 земеделски производители да се възползват от мярка 4 – „Инвестиции в материални активи“, а преработвателите да са 610.
Според разработката младите фермери ще получават отново до 25 000 евро за старт в земеделието. Микропредприятията в селските райони ще се подпомогнат с до 300 000 евро.
Ето и някои от най-важните мерки едно към едно от разпратения до медиите вариант 1 на новата ПРСР.
Мярка 4: Инвестиции в материални активи
Цели на мярката:
4.1 Повишаване на устойчивостта и конкурентоспособността на земеделските стопанства;
4.2 Повишаване на конкурентоспособността и устойчивостта на предприятията от хранително-преработвателния сектор;
4.3 Възстановяване, реконструкция и модернизация на съществуваща или изграждане на нова инфраструктура за напояване и отводняване на земеделските земи, с цел повишаване на конкурентоспособността на земеделските стопанства;
4.4 Подпомагане на земеделски производители за непроизводствени инвестиции, необходими за функциониране на земеделските стопанства
Обхват на подпомагане:
4.1 Подпомагане на инвестиции в материални и нематериални активи, имащи отношение към подобряване на производствената дейност на земеделските стопанства;
4.2 Подпомагане на инвестиции в материални и нематериални активи, имащи отношение към подобряване на цялостната дейност на земеделските стопанства и предприятията за преработка на земеделски продукти;
4.3 Подпомагане на инвестиции, свързани с възстановяване, реконструкция и модернизация на съществуваща или изграждане на нова инфраструктура за напояване и отводняване на земеделските земи;
4.4 Подпомагане на земеделски производители или групи на земеделски производители за непроизводствени инвестиции, в това число: Изграждане на каменни стени, възстановяване на влажни зони, дейности, свързани с опазване на водите и почвата и др.
Бенефициенти:
Земеделски производители (физически или юридически лица); Предприятия от хранително-преработвателната промишленост; Групи на производители; Общини; Държавни предприятия; Търговски дружества; Сдружения за напояване.
Допустими разходи:
⇒ Изграждане, придобиване и подобряване на недвижимо имущество, включително чрез лизинг;
⇒ Закупуване на нови машини, съоръжения и оборудване, включително компютърен софтуер до пазарната стойност на активите, включително чрез лизинг;
⇒ Общи разходи свързани със съответния проект за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги;
⇒ Закупуване на ноу-хау, патенти права и лицензи, търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта.
Финансови условия:
Подмерки 4.1, 4.2 и 4.3: – Минималния размер на допустими разходи за един проект е левовата равностойност на 10 000 евро. Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат, за целия период на прилагане на Програмата е в рамките на 3 000 000 евро.
За подмярка 4.4: – Минималния размер на допустимите разходи за един проект е равен на левовата равностойност на 10 000 евро. Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат за периода на прилагане на Програмата е в рамките на 100 000 евро.
За подмерки 4.1 и 4.2 интензитета на финансовата помощ е в размер на 50 % от одобрените разходи, в определени случай, финансовата помощ може да достигне до максимум 90 % от размера на одобрените разходи.
За подмерки 4.3 и 4.4 финансовата помощ е в размер на 100 % от одобрените разходи.
Очакван резултат:
3550 земеделски производители да получат подкрепа за инвестиции в техните стопанства.
610 предприятия от ХВП да бъдат подпомогнати за инвестиции, свързани с добавяне на стойност към произвежданата продукция, в това число инвестиции, свързани с подобряване на енергийната ефективност.
56 000 ХА да бъдат обхванати от напояване, осигурено чрез изграждане на нови или реконструиране на стари напоителни съоръжения.
Мярка 6 „Развитие на стопанството и стопанската дейност“
Цели на мярката:
6.1 Улесняване процеса на създаването на стопанства от млади земеделски производители
6.2 и 6.4 Насърчаване на заетостта и разкриване на качествени работни места и запазване на вече съществуващите работни места; Намаляване на сезонните колебания в заетостта; Насърчаване стартирането и развитието на неземеделски дейности в селските райони.
Обхват на подпомагане:
6.1 Предоставяне на стартова помощ на млади земеделски производители, на възраст между 18 и 40 години;
6.2 Предоставяне на начална помощ за нови неземеделски дейности в селските райони, представени чрез бизнес план.
6.4.Подпомагане на инвестиции, свързани с неземеделски дейности на територията на селските райони
Бенефициенти:
6.1 ЗП на възраст между 18 и 40 години;
6.2 и 6.4 ЗП или микропредприятия, регистрирани като ЕТ или ЮЛ, ФЛ – регистрирани по Закона за занаятите;
Допустими разходи:
6.1 Закупуване на движими дълготрайни материални активи (машини, съоръжения, оборудване или специализирани транспортни средства), Закупуване, строителство, модернизиране на недвижими дълготрайни материални активи, Закупуване на селскостопански животни, Закупуване на земя за земеделска дейност, Създаване и/или презасаждане, и/или възстановяване на трайни насаждения.
6.2 и 6.4 Изграждане, придобиване, или подобрения на недвижимо имущество; Закупуване на нови машини и оборудване, включително компютърен софтуер; Нематериални инвестиции: придобиване и създаване на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки.
Финансови условия:
6.1 Общ размер на помощта 25 000 евро на бенефициент. Първо плащане – до 12 500 евро след одобрение на молбата за подкрепа; Второ плащане – изплаща се до 12 500 евро само при коректно изпълнение на заложение в БП дейности;
6.2 Фиксирано плащане, което не надвишава 20 000 евро. Авансово плащане при сключване на договор; Второ плащане в година по избор на кандидата при изпълнение на условията, заложени в договора;
6.4 Минимална стойност на допустимите разходи – 10 000 евро; Максималната стойност на разходите по проекта – 300 000 евро.
Интензитетът на помощта е в размер на 75 % от одобрените разходи но не повече от 200 000 евро.
Очакван резултат:
Да се подпомогне създаването на стопанства на млади фермери посредством подмярка 6.1.
Да бъдат подпомогнати 500 ЗП или предприятия за инвестиции в неземеделски дейности в резултат на което да се създадат 750 нови работни места. Да се насърчи предприемачеството чрез предоставяне на стартова помощ за неземеделски дейности на 1400 бенефициента.
Мярка 14 „Плащания за хуманно отношение към животните“
Цели на мярката:
Осигуряване на качествени и безопасни храни и покриване очакванията на крайните потребители; Осигуряване на условия за отглеждане на животните, които не водят до психически или физически стрес, включително осигуряване на безопасни условия за труд; Превенция на заболявания и паразитни болести (Стратегията на ЕК “По-добре профилактика, отколкото лечение”) чрез подобряване на условията на отглеждане и осигуряване на питателна храна по всяко време, така че животните да са енергични и здрави.
Обхват на подпомагане:
Помощта ще се предоставя под формата на годишни плащания за покриване частично или изцяло на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти, поети за период от 1 до 7 години от земеделски производители, отглеждащи птици, свине, едри преживни животни (ЕПЖ) и дребни преживни животни (ДПЖ).
Плащанията се отпускат за доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните, които надхвърлят съответните задължителни стандарти съгласно глава І, дял VI от Регламент (ЕС) № 1306/2013.
Бенефициенти
Земеделски производители, регистрирани по реда на ЗПЗП, които отговарят на условията за „активен фермер“ съгласно чл. 9 от Регламент (ЕС) 1307/2013 г. и чиито животновъдни обекти са регистрирани по реда на чл. 137 от Закона за ветеринаро-медицинската дейност.
Допустими разходи
Финансовата помощ, предоставена по реда на мярката е компенсаторна. Помощта се отпуска за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни поети ангажименти, свързани с: Осигуряване на свободна подова площ, осигуряване на изкуствена светлина за 11 часа, използване на фуражи, съдържащи деоксиниваленол, осигуряване на свободно отглеждане на открито, осигуряване на фураж, богат на влакнини и др.
Финансови условия и други специфични условия за мярката
Нивата на подпомагане за отделните животновъдни стопанства ще бъдат определени въз основа на методика, която включва изчисления за допълнително извършени разходи и пропуснати ползи.
Очакван резултат
Да бъдат подпомогнати 3000 животновъдни стопанства. Посредством предоставената помощ да се подобрят значително условията на отглеждане на животните, да се осигурят безопасни условия за труд, да се намали замърсяването на околната среда от животински отпадъци, да се подобри конкурентоспособността и устойчивостта на животновъдните стопанства както и да се подобри качеството на крайния продукт.
Мярка „Учредяване на групи и организации на производителите“
Цели на мярката:
Помощта се отпуска за учредяване на групи и организации на производители в областта на селското производство и горския сектор
Обхват на подпомагане:
Подпомагат се групи и организации и на производители, които упражняват дейността си на територията на цялата странаМярка „Учредяване на групи и организации на производителите“
Бенефициенти:
Групи и организации на производители, които отговарят на определението „малки и средни производители” и са официално признати до края на 2020 г. въз основа на бизнес план.
Допустими разходи:
Адаптиране към пазарните изисквания на продукцията и производството на членове, които са членове на такива групи или организации; Съвместно пускане на стоки на пазара, включително подготовка за продажби, централизация на продажбите и доставки за купувачи на едро; Установяване на общи правила за информация за продукцията, в частност за прибиране на реколтата и наличностите; Други дейности, които могат да се осъществяват от групи и организации на производителите, като изграждането на умения за стопанска и търговска дейност и организацията и улесняването на иновационните процеси.
Финансови условия:
Финансова помощ е под формата на фиксирано годишно плащане, отпускана за не повече от пет последователни години от датата, на която групата или организацията на производителите е призната. Размерът на помощта се изчислява всяка година въз основа на представен бизнес план и се равнява за първата, втората, третата, четвъртата и петата години съответно на 10%, 9%, 8%, 7% и 6% на база годишната продадена продукция от групата/организацията на производителите. Размерът на помощта за всяка група или организация на производителите е не повече от:
− 100 000 евро за първата година;
− 90 000 евро за втората година;
− 80 000 евро за третата година;
− 70 000 евро за четвъртата година;
− 60 000 евро за петата година.
(Общо 400 000 евро – б.р.)
Очакван резултат:
Очакваният брой групи/организации, които следва да бъдат подпомогнати общо 40
Мярка 8 „Инвестиции в развитието на горските територии и подобряване на жизнеспособността на горите“
Мярката се състои от пет под-мерки:
8.1. Залесяване и създаване на горски масиви – разходи за създаване;
8.2. Залесяване и създаване на горски масиви – разходи за поддръжка;
8.5. Предотвратяване и възстановяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития;
8.6. Инвестиции, подобряващи устойчивостта и екологичната стойност на горските екосистеми;
8.7. Инвестиции в технологии за лесовъдство и в преработката, мобилизирането и търговията на горски продукти.
Обхват на подпомагане
Изоставени з. земи и горските територии на Р България
Бенефициенти (включително основни условия за допустимост)
∗Физически и юридически лица и местни поделения на вероизповеданията собственици на горски територии; ∗Общини собственици/управляващи горски територии; ∗Юридически лица управляващи държавни горски територии; ∗Юридически лица наематели на горски територии; ∗Сдружения на горепосочените.
Допустими разходи
∗.Залесяване и поддръжка; ∗.Превантивни и възстановителни дейности; ∗.Преобразуване на горската инфраструктура и залесяване; ∗.Преработка и подобряване икономическата стойност на горите.
Финансови условия и други специфични условия за мярката
∗ Нивото на подпомагане е 100% от допустимите разходи с изключение на под-мярка 8.7.;
∗ Кандидатите трябва да докажат собственост в/у територията с която кандидатстват или правото си да я управляват;∗ Минималната площ на територията е 0,5 ха;
∗ Дървесните видове с които ще се залесява трябва да отговарят на типа месторастене;
∗ Превантивните дейности са допустими само в горски територии класифицирани с висок или среден риск от горски пожари;
∗ Закупуването на оборудване за сеч е допустимо само ако предвиденото устойчиво ползване на дървесина позволява ефикасното му използване.
∗ За първична преработка на дървесина са допустими само микро, малки и средни предприятия.
Очакван резултат
Разширени, с подобрени икономически и екологични функции горски територии и съживени предприятия стопанисващи гори или преработващи дървесина.
Мярка 10 „Агроекология и климат“
Цел на мярката
Мярката е насочена към опазване на биологичното разнообразие и предпазване на почвите и водите от замърсяване.
Обхват на подпомагане
Под-мярка: 10.1. Плащания за ангажименти свързани с агроекологията и климат
• Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност • Поддържане на местообитанията на защитени видове в обработваеми земи в с орнитологично значение • Контрол на почвената ерозия • Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)
Под-мярка: 10.2. Опазване на застрашени от изчезване местни породи и сортове, важни за селското стопанство
• Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство; • Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство;
Бенефициенти
Бенефициенти по мярката са земеделски стопани;
• Бенефициентите по мярката поемат ангажимент да спазват изискванията по управлението за период от 5 последователни години; • Минималната площ за участие в мярката е 0,5 ха.; • Бенефициентите по мярката поемат ангажимент да спазват специфичните за поетия ангажимент базови изисквания и изисквания по управление на мярката.
• За дейността „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“ бенефициенти могат да бъдат и научни институции;
Финансови условия и други специфични условия за мярката
Подпомагането по мярката е във вид на годишно компенсаторно плащане за земеделски стопани, които доброволно извършват агроекологични практики.
• Финансиране на стари задължения поети по ПРСР 2007-2013г.
Поетите ангажименти по дейности от ПРСР 2007-2013 ще бъдат финансирани от настоящата програма до изтичането и, а от 2016 ще бъдат изплатени от бюджета на ПРСР 2014-2020 г.
Очакван резултат
Чрез прилагане на дейностите по мяркат се очаква да се подобри консервационен статус на тревните местообитания в земите с висока природна стойност и в земеделските земи подападащи в орнитоложко важните места. Очаква се мярка да има принос за намаляване на риска от ерозия в земеделските земи (обработваеми земи, пасища, овощни градини и/или лозя), както и прилагане на агроекологични практики свързано с използването на подходящи сеитбооборотни практики с участието на азот фиксиращи земеделски култури.От прилагането на направленията свързани с опазването на застрашените породи животни и местни сортове растения се очаква да се увеличи техният брой.
Мярка 11 „Биологично земеделие“
Цел на мярката
Насърчаването на биологичното растениевъдство, пчеларство и животновъдство и преходът към този начин на производство ще доведе до намаляване на използването на минерални торове, пестициди и намаляване на замърсяването на почвите и водите.
Обхват на подпомагане
В рамките на тази мярка ще се изпълняват следните две под-мерки:
Под-мярка 11.1 „Плащания за преминаване към биологично земеделие за ха ИЗП”
Под мярка 11.2 „Плащания за поддържане на биологичното земеделие на ха ИЗП”
Бенефициенти
Бенефициентите по мярката са земеделски стопани поемащи 5 годишен ангажимент. Земеделските стопани трябва да притежават минимум 0,5 ха за да кандидатстват за подпомагане за биологично растениевъдство.
Земеделските стопани трябва да притежават минимум 20 пчелни семейства за да кандидатстват за подпомагане за биологично пчеларство.
Земеделските стопани трябва да притежават минимум 0,5 ха и минимум 1 животински единици за да кандидатстват за допълнително подпомагане за биологично животновъдство.
Финансови условия и други специфични условия за мярката
Подпомагането по мярката е във вид на компенсаторно плащане за земеделски стопани, които доброволно прилагат практиките на биологичното земеделие.
• Финансиране на стари задължения поети по ПРСР 2007-2013 г. Поетите ангажименти по дейности от ПРСР 2007-2013 ще бъдат финансирани от настоящата програма до изтичането и, а от 2016 ще бъдат изплатени от бюджета на ПРСР 2014-2020 г.
Очакван резултат
Насърчаването на биологичното растениевъдство, пчеларство и животновъдство и преходът към този начин на производство ще доведе до намаляване на използването на минерални торове, пестициди и намаляване на замърсяването на почвите и водите.