50 чифта повече обувки можем да си купуваме след 7 години в ЕС
След влизането на България в ЕС сме започнали да се замогваме, сочат статистическите данни. За догонване стандартите на средния европеец обаче все още е рано да се говори, тъй като едва виждаме пушилката от тичащите пред нас държави, пише „Труд“. И все пак повишаването на покупателната способност на населението е налице.
През 2012 г., откогато са последните официални данни на НСИ, с годишния си доход средностатистическият българин е можел да си купи 26 мъжки костюма, ако не похарчи нито лев за нищо друго. Това е с 2 броя повече, отколкото в първата година от еврочленството ни – 2007 г. и с 4 повече от 2006 г. Малко по-положително изглеждат нещата при обувките.
През последните 6 години доходите ни са нараснали дотолкова, че да можем да си позволим да си купим с 33 чифта мъжки обувки повече. Дамите трябва да са по-щастливи от господата, защото при тях нарастването на покупателната способност се измерва в цели 50 чифта повече обувки. Причината за разликата е, че според НСИ мъжките обувки са по-скъпи.
Заради навлизането на новите технологии и поскъпването на телевизорите в наши дни можем да си купим по-малко приемници, отколкото през 2006 и 2007 г. Повече поводи за самочувствие дава възможността за пълнене на пазарската кошница с храни. През 2012 г. годишният ни доход е стигал за 499 кг повече бял хляб или 237 кг повече свинско месо в сравнение с 2006 г. Покупателната ни способност се е повишила със 134 кг сирене, 2282 кг картофи или 1408 яйца.
Данните на Евростат показват, че макар и много бавно, подобряваме показателите си в класацията по потребление и почти сме стигнали половината от средното европейско ниво.