Истинска история за бедняка милиардер Ян
Емигрантът от Украйна Коум създаде нов революционен чат, който Facebook купи за 19 милиарда долара. Това направи милионери и всичките 50 служители в компанията WhatsApp Incorporated
Истинска история за изненадващо богатство, по-голямо от това на Али Баба, разказва последният брой на списание
Форбс. Главният герой е 37-годишният Ян Коум – емигрант от село в Украйна. На 19 февруари той подписа сделка с Facebook, която го направи милиардер. Откъде започна пътят към милиардите?
На 16 години Ян Коум пристига в САЩ с майка си. Баща му остава в Украйна, а Коум, заедно с майка си чисти супермаркети и гледа деца.
През 1997 г. баща му умира в Украйна, а през същата година Ян вече е студент и започва да работи като стажант в консултантската компания Ernst&Young. Там се сприятелява с бъдещия си партньор Брайън Актън. Двамата започват работа за Yahoo.
Както майката на Коум почива през 2000 г. от рак, Актън се отнася човешки с него – помага му да преодолее ужасната загуба, и това затвърждава приятелството им. В продължение на години двамата пътешестват в Южна Америка.
Когато се връща обратно в Калифорния, Коум си купува първия iPhone през 2009 г. и веднага забелязва какво не му е наред – липсват приложения. Вдъхновени от бума на индустрията на апликациите, Коум и Актън основават на 24-и февруари 2009 г. WhatsApp Incorporated. Офисът е само на няколко пресечки от службата за социално подпомагане, която Коум познава толкова добре. От приложението, което първоначално е служило само за споделяне на съобщения за състоянието, подобно на Facebook, се ражда чат програмата WhatsApp – сериозна конкуренция за социалната мрежа.
Украинецът винаги е искал да създаде нови възможности за комуникация. Преди всичко го вдъхновява общуването с баща му – той не е емигрирал в САЩ през деветдесетте години, а телефонните разговори са били скъпи и несигурни. „Не можем да говорим за това, кой знае кой ни подслушва сега“, е казвал баща му понякога. Ян започва да осъзнава, че се нуждае от алтернативи, които са по-лесни за ползване и по-безопасни.
С WhatsApp Коум създава явление. В рамките на само пет години приложението за кратки новини с иконата със зелена слушалка заменя SMS-ите за много млади хора като предпочитано средство за комуникация. WhatsApp е яка и точна за чат с приятели, докато SMS е надежден и подходящ за съобщения до родителите. Междувременно около 450 милиона души са изтеглили приложението. И всеки ден към тях се присъединяват по 1 млн. нови потребители.
Във фирмата на Ян Коум и Брайън Актън работят само 50 човека. За сравнение – Facebook управлява акаунтите на своите 1,2 милиарда потребители с помощта на около 5800 служители.
След революцията в чата WhatsApp става привлекателна за поглъщане.
Както съобщава New York Times, в последните две години Коум се срещал редовно с главния изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг. През последните дни изведнъж ситуацията започва да става конкретна. На 9 февруари Зукърбърг предлага на основателя на WhatsApp да действат заедно.
На Свети Валентин в дома на Зукърбъргър в Пало Алто, хапвайки шоколад и ягоди, Ян и създателят на социалната мрежа постигат съгласие: Facebook плаща 16 млрд. щатски долара за WhatsApp в кеш и борсови активи. През следващите четири години ще бъдат добавени и акции на Facebook на стойност 3 млрд. долара.
Днес, на 37 години, на Коум няма да му се налага да се притеснява за пари. Forbes изчислява, че като основател и главен изпълнителен директор той ще получи 6,8 млрд. долара за своя 45%-ен дял. В допълнение, той влиза и в Борда на директорите на Facebook .
Служителите на WhatsApp с един замах ще се превърнат в мултимилионери. Те получават права за акции на стойност общо три милиарда долара.