Пчелар: Фермери, пощадете пчелите, за да се радвате на обилна реколта!

Гени Титов напомня на производителите, че има препарати за растителна защита, които са безвредни за полезните насекоми

Пчелите вече напускат кошерите и търсят прашец. При 8 градуса над нулата зимното кълбо се разпуска, а при 12 градуса и тихо и слънчево време, полезните насекоми тръгват на работа. Огромният проблем за пчеларите, и не от днес и вчера, е, че Наредба 15 ( от 2004 г. и изменена през 2008 г.) за мерките за опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяне се спазва пожелателно, вместо задължително.

 

Гени Титов

Гени Титов при пчелина миналото лято

Пчеларят Гени Титов от Ръжево Конаре, Пловдивско твърди, че до момента земеделските производители в района общо взето го предупреждават за датите, в които имат намерение да пръскат. Друг е въпросът, че според реда, определен в наредбата, това би трябвало да направи кметът на селото. Но не в това е въпросът. Според наредбата пръсканията по време на цъфтеж на земеделските растения са недопустими. Те направо са забранени. В чл. 2, ал. 2 в документа пише: „Не се разрешава третиране на площи с цъфтяща растителност и граничещи с такава, пасищни площи и вододайни зони.“

„Миналата година производителят на рапица до моя пчелин ме предупреди, че ще третира с инсектицида Нуреле Д. По това време рапицата цъфтеше и той нямаше право да провежда растителна защита, защото пчелите активно летяха. Но особено ме притесни, че ще използва този препарат. Той отравя безотказно пчелите, изключително опасен е за тях“, твърди пчеларят. Инсектицидът е и с дълъг карантинен срок – 28 дни.

Гени Титов се съобразил в предупреждението и затворил кошерите за ден и половина. „Но ритъмът им се наруши и два месеца не можаха да си го възстановят“, поясни пчеларят.

Той си задава въпроса как от службата за Растителна защита разрешават пръскания по време на цъфтеж в близост пчеладо пчелини, след като са наясно, че Наредба 15 ги забранява.

Освен това добавя, че проявява пълно разбиране към фермерите – и те трябва да си опазят бъдещата продукция. Но пчеларят припомня, че вече има създадени препарати, които щадят пчелите и са безвредни за тях. Един от тях е инсектицидът Биская 240 ОД. „Специално сравних цените на Нуреле Д и на Биская 240 ОД и видях, че безвредният за пчелите химикал излиза само с 25 ст. по-скъпо на декар“, поясни Гени.

Тезата на пчеларя е, че пчелите са само 25% негови и 75% на останалите земеделски производители. Твърди го, защото знае, че без тези насекоми, реколтите ще бъдат значително по-слаби заради ограниченото опрашване на растенията.

В чл. 3, ал. 3 на Наредба 15 е казано още: „Не се допуска използването на наземна техника при третиране с инсектициди в интервала от 11 ч. до 18,30 ч. до края на май и от 10 ч. до 19,30 ч. за месеците от юни до октомври. Пчеларите от пловдивското дружество „Акация 1899″ твърдят, че и това условие не се спазва.

Не се зачита и чл. 6.:“ Възложителят окосява цъфтящата растителност в междуредията на трайните насаждения (овощни градини, лозя и др.), ако не е подкултура, преди извършване на третирането при спазване на чл. 34 от Закона за пчеларството.“

Редът за навременно предупреждаване на пчеларите за предстоящо третиране с препарати за растителна защита е определен в чл. 9 на наредбата, според който при намерение да третира, фермерът трябва да изпрати уведомително писмо до кмета на населеното място, където е пчелина. Това трябва да се случи 5 дни преди планираното пръскане. От своя страна кметът е длъжен до 3 дни преди провеждането на растителната защита да уведоми пчеларя.

Уведомително писмо от земеделския производител трябва да получи и  отдел  „Растителна  защита” към съответната дирекция на Българската агенция по безопасност на пчелите. 

Ето и формата му, която съпътства Наредба 15:

У В Е Д О М И Т Е Л Н О   П И С  М О

 

От……………………………………………………………………………………………………………………….. ЕГН……………….Фирма………………………………………………………БУЛСТАТ……………. адрес…………………………………………………………………………………………………………… за

провеждане на  растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни мероприятия

В изпълнение на  Наредба № 15 от  2004 г. за опазване на  пчелите  и пчелните семейства  от  отравяне  и  начините за  провеждане на растителнозащитни , дезинфекциони  и  дезинсекциозни  дейности  Ви уведомяваме:

1.На…20..г. от …до …..часа ще се проведе третиране на(култура)………….с препарат/продукт – ………………..карантинен срок …… дни, при доза ………../дка.

В случай  на нужда, антидот  (противоотрова) е ……………….по лекарско предписание.Третирането се извършва срещу  вредител………………………..

2. Подлежащите на третиране терени са  в местностите и на площ,както следва:

а) …………………………….. дка,  отстоящи от населеното място  ……………км,

отстояние от съседно селище на …………… км;

б) ……..               дка, отстоящи от населеното място ……………..км, отстояние от

съседно селище на ………………… км;

3. Препаратът/продуктът е включен  в Списъка на разрешените за

предлагане на пазара продукти  за растителна защита, регистрирани

торове и подобрители на почвата и/или в Регистъра за

ветеринарномедицински препарати, като  е  извършена селективност

според вредителя на  културата,  съобразен с климатичните особености

за периода, начина на приложение, както  и с оглед  опазване на

околната среда.

4. Препаратът/продуктът е закупен от …………………………………………….(фирма)

и се придружава с копие от сертификат за качество № ………… / ………………. 20…

г.

5 . За    организиране    и    провеждане    на    третирането    отговаря

лицето:………………………………………ЕГН……, Л.К. № ……………., издадена на…., от МВР-

……….., тел: ……… мобилен .

6. За изпълнител на  пръскането е определен със  заповед или сключен

договор              с              авиационен      оператор           ( механизатор )              с              ЕГН :      …,

Л.К….№…….издадена….на……от МВР …….тел: ….., мобилен .

7. Приготвянето на разтворите и зареждането ще се извърши на работна

площадка, намираща се в…………………..

 

Дата:….20 …. г.               Подпис  и печат:

 

 

 

 

Leave a Comment