Срещу 26 частни съдебни изпълнители има висящи дела
Понякога сумата на длъжника се увеличава 3-4 пъти, призна зам.-министър Сабрие Сапунджиева
Частните съдебни изпълнители (чси) са под постоянния контрол и наблюдение на Министерството на правосъдието, заяви пред Би Ти Ви зам.-министърът на правосъдието Сабрие Сапунджиева. От началото на мандатата на това правителство до момента има 17 висящи дела срещу частни съдебни изпълнители, заведени в Дисциплинарната комисия и още 9 висящи дела при Върховния касационен съд. На двама чси им са отнети правата да упражняват дейност. Частните принудителни събирачи на дългове са 163-ма, посочи Сапунджиева. Тя добави, че през 2013 г. те са събрали общо малко над 1 милиард лева.
Най-честите нарушения на чси са свързани с невръчване на книжата по надлежен ред. Става въпрос за призовки, за съдебната заповед за изпълнение и други, които отнемат възможността на длъжника да се защити по съдебен път.
Зам.-министърът счита, че има законови пропуски, ощетяващи длъжниците, срещу които има издаден изпълнителен лист. В някои случаи чрез действията си частният съдебен изпълнител може да увеличи размера на вземанията 3-4 пъти. Сапунджиева даде пример с искането да бъдат запорирани банковите сметки на задълженото лице във всичките 30 банки в страната. Това е свързано с разходи, които после длъжникът плаща. В някои случаи това се предприема дори при съвсем малък размер на задълженията.
Зам.-министърът призна и друга слабост – оценката на имуществото, която се извършва от чси. ГПК дава възможност частният съдебен изпълнител сам да извършва оценка, която може да ощети сериозно длъжника.
Длъжниците също имат някои ходове, с които да защитят правата си, допълни тя. Те могат да оспорят в съда публичната продан. Биха могли също така след приключване на проданта да атакуват разпределението. Освен това е добре да знаят, че частният съдебен изпълнител носи имуществена и наказателна отговорност за делата си и може да бъде съден, посочи зам.-министърът.
Сабрие Сапунджиева съобщи, че в момента работна комисия обсъжда промени в подзаконови нормативни актове, а също и на някои членове на ГПК.