България и Черна гора могат да си сътрудничат в областта на земеделието и производството на храни

Покана към българския бизнес да инвестира в Черна гора отправи министър-председателят Мило Джуканович пред българския президент Росен Плевнелиев, съобщиха от президентския пресцентър.
Двамата разговаряха в първия ден от официалната визита на държавния глава в Черна гора. Премиерът Джуканович отбеляза активната работа на страната му в приоритетните области на инфраструктурата, туризма и енергетиката.

България и Черна гора могат да си сътрудничат в областта на земеделието

България и Черна гора могат да си сътрудничат в областта на земеделието

„Черна гора има намерение интензивно да сътрудничи със София и доказателство за това е откритото за първи път посолство на страната в българската столица“, подчерта Мило Джуканович. Той призова също така за по-активна работа на Смесената междуправителствена комисия за търговско-икономическо сътрудничество.

„Черна гора работи приоритетно за подобряване на пътната инфраструктура по трасетата на Трансевропейските транспортни коридори към Сърбия и към Централна Европа“, посочи Джуканович.

„България ще продължи да бъде застъпник на Черна гора за бързото й присъединяване към евроатлантическото семейство“, заяви президентът Росен Плевнелиев.

За 2012 г. двустранният стокообмен възлиза на едва 15 млн. евро, а през 2013 г. е отчетен ръст от около 35 на сто. Според президента Плевнелиев, компании от България и Черна гора могат да работят съвместно в областта на земеделието и производството на храни, инфраструктурата, туризма и други. Засилването на контактите между пристанищата в Бургас и Варна с тези от Адриатическото крайбрежие също ще създаде добри възможности за подобряването на икономическите връзки и за развитието на целия регион.

Двете държави да обмислят възможността за установяване на директни въздушни съобщения между София и Подгорица. Липсата на пряка въздушна линия между България и Черна гора значително затруднява двустранните икономически контакти.

Leave a Comment