Хиляди цветя, треви и дръвчета на „Цветна пролет“ – от мащерка за лев до кункуат за 60

Лианата непентас привлича мухите със сладък нектар, дави ги във фунийките си, разгражда ги и ги яде

цветя на Цветна пролетХиляди цветя хвърлят червени, розови, оранжеви  и лилави сенки под слънцето на „Цветна пролет 2014“ в Международния панаир в Пловдив. Изложбата бе открита днес и още преди официалните лица да пристигнат за „Природа, лов, риболов“ в съседство, производителите и вносителите се оказаха заобиколени от купувачи.

Магнолии

Магнолии

Всякакви билки предлага пред палата 3 Градинският център в Раковски – розмарин (3 лв.), лавандула (2), естрагон, джоджен, горска мащерка, валериана, маточина, риган, мента и други по 1.20 лева. Същият изложител е подредил и в големи кашпи дръвчета магнолия. В момента те цъфтят в чудно розово-бяло, но има и едно с жълти цветове. По-израсналите екземпляри с височина към 2 метра струват 50 лева, по-малките – 20-30. От Градинския център обясниха, че при не толкова сухо лято магнолиите цъфтят два пъти – сега и през август. Фирмата предлага и още един вид – магнолия грандифлора, чиито цвят още е пъпка. Тя ще порасне и ще се отвори през май-юни. Това дърво е вечнозелено за разлика от тези, които са отворили цветовете си сега.

Големи лимони, дребнички кункуати  (в превод от китайски – „златен портокал“) вече са родили и радват с ярките си плодове окото. Те се продават за 60 лева.

Лианата непентас за пръв път гостува на цветната изложба. Растението има фунийки, които приличат на кожени.

Насекомоядната лиана непентас

Насекомоядната лиана непентас

Уникално е с това, че е насекомоядно. От варненската фирма изложител обясниха, че непентасът произвежда сладък нектар, с който привлича мухи и други насекоми. Когато те нахълтат във фунийката, не могат да изпълзят обратно към отвора, защото стените са восъчни и насекомите се плъзгат по тях. Когато попаднат в нектара, започва мъчителната им смърт. Специален ензим в него ги разгражда за няколко часа и така мушиците се превръщат в храна на лианата. Цената на коварното растение е 35 лева.

Кункуат и лимон

Кункуат и лимон

Любен Кумчев, който е известен производител на разсад на киви, и тази година е на „Цветна пролет“. Освен мъжки и женски кивита, всяко по 15 лева, Кумчев предлага и Годжи бери по 10 лева. Растението с полезни плодове може да се закупи сега, но производителят предупреждава да не се засажда на открито преди да мине опасността на пролетни мразове. Същото се отнася и за кивито. „Засадете ги на открито към средата на април“, съветва той. Декоративните лозички, които бързо растат и образуват голяма листна маса, се предлагат за 2-3 до 5 лева според възрастта им.

Атанас Банков от с. Дъбово, община Мъглиж показва разсади от пауловния и споделя множеството качества на

Атанас Банков с разсад на пауловния

Атанас Банков с разсад на пауловния

дървото. Пчеларите го харесват, защото цъфти 45 дни в ярки лилави цветове. Някои засаждат пауловнията именно заради тази красота, която продължава месец и половина. Дървото може да достигне 15 метра височина, а скоростта му на растеж е изключителна. Някои го купуват, за да им послужи като биомаса за производство на енергия. Други го използват за създаване на мебели. Голям плюс на пауловнията е, че дървото не поема влага, а освен това не се запалва при температура под 300 градуса. Дървесината му е мека и лесно се обработва. То става готово за отсичане на 10-та година, разказа Банков. Той предлага големите разсади за 10 лева, а по-малките (двугодишни) за 5.

Червена американска боровинка (10 лв.), малини (1 лв.), къпинибегония (2 лв.), разсади от праскови, череши и други плодни дръвчета (5 лв.) също си намират купувачи.

Разбира се, най-многобройни са саксиените цветя. Хортензията е сред най-скъпите видове – 20 лв., но могат да се закупят още различни видове бегонии, мушкато, петунии, азалии, кампанули, тагетеси, теменужки, парички и какво ли не на цени под 10 лева.

Leave a Comment